Kolaž

Kako je nastala Noć vještica i šta uopšte predstavlja?

Danas je jedan od najstrašnijih dana u godini, na koji mnogi ne gledaju blagonaklono. Dok se jedni spremaju za ponoćni maskenbal, drugi se pozivaju da se odustane od ovakve "tradicije", koja "propagira satanizam".
Kako je nastala Noć vještica i šta uopšte predstavlja?
Portal AnalitikaIzvor

Društvene mreže već danima "bruje" o ovoj "prazničnoj noći", a mnogi komentari upereni su upravo protiv obileležavanja ove noći.

"Ne znam da li ste znali da je noć vještica satanistički praznik kojim pokušavaju da unište našu pravoslavnu omladinu", jedan je od komentara.

"Vidim da opet nešto protiv Noći veštica ima narod koji jede na groblju", drugi je komentar na Tviteru.

Noć vještica ili "Halloween" je događaj koji se obiljeležava 31. oktobra, noć pre dana Svih svetih, a za ovaj praznik vezuju se maskenbal, strašne priče, dubljenje bundeva, kao i horor filmovi.

Ova noć se obiljeležava na specifičan i zanimljiv način, događajima i zabavama u kojima učestvuje skoro cijela društvena zajednica u kojoj se ovaj datum obiljeležava.

Ovaj praznik je prije svega popularan u zapadnom dijelu svijeta, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Irskoj, Japanu, Velikoj Britaniji, Australiji, Novom Zelandu.

Kasnije se obiljeležavanje Noći vještica proširilo i na mnoge druge zemlje, naročito one u kojima je većinsko katoličko stanovništvo jer se obiljeležava upravo uoči Svih svetih, ali je posjlednjih godina sve popularnije i kod nas.

Kako je nastala Noć vještica?

Noć veštica vodi porijeklo još iz starog keltskog festivala Saunj kojim se slavio kraj poljoprivrednih radova. Gali su vjerovali da ovaj praznik obiljeležava dan kada se nebo i zemlja spajaju, a mrtvi se miješaju sa živima. Kelti su za ovaj praznik prinosili stoku kao žrtvu živima. Za ovaj festival se priređivao i maskenbal kako bi se živi pomiješali i pomirili sa „zlim duhovima“. Noć vještica je jedan od najstarijih anglosaksonskih praznika.

Bundeva

Za Noć vještica veoma je prepoznatiljiva i bundeva kojoj su izdubljene rupe u obliku očiju, nosa i usta i svijeća koja ih osvetljava iznutra. Vjerujući da je glava najmoćniji deo tela, Kelti su stavljali "glavu“ povrća na sveću kako bi otklonili sujeverje.

 

Portal Analitika