Predsjednica SDP Draginja Vuksanović Stanković je u izlaganju navela razloge za podnošenje interpelacije i predlog Zaključaka.
"Razlog za pokretanje Interpelacije, za koju očekujemo da će ubrzo doći na dnevni red Skupštine, vidimo prije svega u nezavidnom položaju zdravstvenih radnika u primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou. Smatramo da briga o zdravstvenim radnicima mora biti jedan od ključnih prioriteta za Crnu Goru, posebno iz razloga što će poboljšanje materijalnog položaja zdravstvenih radnika imati uticaja i na unapređenje cjelokupnog zdravstvenog sistema“, kazala je Vuksanović Stanković.
Naglasila je da je osnovni problem u kvalitetnom funkcionisanju sistema zdravstva nedostatak kadra.
„Da se neko ozbiljno pozabavio ovim pitanjem, utvrđivanjem uzroka odliva stručnog medicinskog kadra, otkrio bi i glavne nedostatke u zdravstvenom sistemu. Plate, iako ponižavajuće, polako prestaju biti odlučujući faktor koji doktore tjera iz javnog zdravstva u privatni sektor, ili što je tragičnije, tjera ih da napuste Crnu Goru. Naši ljekari i medicinsko osoblje spadaju u red izuzetno stručnih, obrazovanih i pacijentima posvećenih ljudi i kao takvi veoma brzo pronalaze dobro plaćene poslove u zemljama EU ili čak i dalje. Već sada je jasno da postojeća struktura u Ministarstvu zdravlja, na čelu sa ministrom Hrapovićem nema dovoljno snage i znanja da pronađe rješenja za veliki broj problema u javnom zdravstvenom sistemu“, navela je Vuksanović Stanković i dodala da je njihov odgovor na zahtjev ljekara i medicinskih sestara da napuste javni zdravstveni sistem- da im ne daju dozvolu za to.
„Pitamo se kakav je to zdravstveni sistem koji počiva na onima koji žele da ga napušte i da li su svjesni da će vremenom vrhunski ljekari i medicinsko osoblje odlaziti i bez otpremnina i dozvola, kao što je uradilo preko 150 njihovih kolega u proteklih nekoliko godina? Zbog svega navedenog smatramo da su se stekli uslovi za organizovanje posebne sjednice Skupšitne na kojoj će se razmijeniti mišljenje o mogućnostima poboljšanja položaja zdravstvenih radnika u Crnoj Gori, posebno u dijelu koji se odnosi na povećanje zarada u ovom sektoru“, kazala je Vuksanović Stanković.
Ona je predstavila predloge zaključaka za koje se nada da će ih podržati sve kolege i iz opozicije i iz vlasti, „kako bi suštinski pokazali da brinemo o našim zdravstvenim radnicima, uslovima u kojima se naši građani liječe, i novcu poreskih obveznika“.
„Uzimajući u obzir važnost zdravstvenog sistema, Skupština smatra da pitanja iz ove oblasti zahtjevaju sveobuhvatni stručni i politički konsenzus, i dugoročnu strategiju razvoja zdravstvenog sistema.
Skupština Crne Gore ocjenjuje da je stanje u oblasti zdravstva zabrinjavajuće zbog nekontrolisanog rasta troškova Fonda za zdravstveno osiguranje, koji iz godine u godinu povećava potrošnju za desetine miliona eura, bez rasta kvaliteta usluga, niti primanja zdravstvenih radnika, kao i zbog zabrinjavajućeg talasa odlaska zdravstvenih radnika, što sve ukazuje na neodrživost sistema sa dosadašnjim načinom funkcionisanja.
Skupština Crne Gore zadužuje Vladu da po hitnom postupku, pripremi statističke podatke i organizuje stručnu javnu raspravu na osnovu koje će definisati Strategiju dugoročnog - strateškog, srednjeročnog i kratkoročnog razvoja zdravstvenog sistema Crne Gore.
Skupština poziva predsjednika Vlade da pokrene proceduru za razrješenje ministra zdravlja", navela je predsjednica SDP dr Draginja Vuksanović Stanković.
Dr Adnan Striković je u svom obraćanju istakao da će govoriti kao potpredsjednik SDP, ali i kao ljekar koji osjeća sve nedostatke postojećeg zdravstvenog sistema.
"U veoma sam nezahvalnoj ulozi da kao doktor moram govoriti o nedostacima zdravstvenog sistema. Mnogo mi je draže bilo da smo danas govorili o svim kvalitetima i prednostima našeg zdravstvenog sistema, o kvalitetnim uslovima za liječenje naših pacijenata, kao i o mnogim drugim afirmativnim stvarima. Međutim, i ako nijesam pobornik patetike, moram Vam reći da su ljekari najbolji đaci u svojim osnovnim i srednjim školama, kao Lučonoše su upisali Medicinski fakultet, da su stekli, ja bih rekao izvanredna teorijska znanja na Medicinskim fakultetima koji su završili i danas nažalost, ne rade niti u uslovima koji su dostojni njihovog obrazovanja, njihovog društvenog ugleda, niti imaju platu dostojnu posla koji obavljaju. Često se u svojoj djelatnosti, da ne kažem dnevno, susrećemo sa inicijativama i prozivkama i pozivima na Hipokratovu zakletvu.
Da li ste svijesni da doktori, nosioci zdravstvenog sistema, nijesu zadovoljni niti zdravstvenim sistemom, niti su zadovoljni u ovom zdravstvenom sistemu?
Ako imate zdravstveni sistem u kojem nijesu zadovoljni doktori, drugo medicinsko osoblje, niti ostali zaposleni u zdravstvenom sistemu, i što je tragično nijesu zadovoljni pacijenti, o kakvom to zdravstvenom sistemu možemo da govorimo? Na drugoj strani, kažem kao doktor, da nije u redu da govorim samo o negativnostima, mogu reći da postoje i određene pozitivne stvari. Pozitivno je to što pokušavamo da uvedemo određene screening metode, pokušavamo da uvedemo protokole za liječenje određenih bolesti. Međutim, pošto je to samo pokušaj bježanja od suočavanja sa realnošću, i to vodimo na pogrešan način.
Jedina sreća u svemu tome je što postoje stvari na koje oni koji rukovode ovim zdravstvenim sistemom ne mogu da utiču, a to su: profesionalnost i stručnost doktora koji rade sa našim pacijentima kao i njihova poštovanost, i to je ono čemu možemo zahvaliti i razlog zbog kojeg se ovaj naš zdravstveni sistem održava, čak i ovakvim kakav jeste", zaključio je Striković.