Politika

DNP: Iz budžeta 70.000 eura preduzeću za koje se ne zna je li ikad poslovalo

Gradska uprava je u prijedlogu Budžeta za 2020. godinu opredijelila 70 hiljada eura Gradskom preduzeću Regionalni park „Komovi” za teritoriju Glavnog grada, a koje nikada od osnivanja nije podnijelo finansijski izvještaj Skupštini Glavnog grada Podgorica o svom poslovanju, istakao je odbornik DNP-a u Skupštini Glavnog grada Zoran Lakušić.
DNP: Iz budžeta 70.000 eura preduzeću za koje se ne zna je li ikad poslovalo
Portal AnalitikaIzvor

“Ovo preduzeće osnovano je 16. maja 2016. godine, pritom niko u upravi grada ne zna da li je ono ikada i poslovalo. Ostaje i dalje tajna kako se finansira ovo preduzeće i kako posluje. Od Glavnog grada, odnosno Sekretarijata za finansije nijesam uspio da dobijem odgovor na pitanja koja su se odnosila na poslovanje, finansiranje, planove, kao i dosadašnje projekte i funkcionisanje ovog gradskog preduzeća”, naveo je Lakušić u izjavi dostavljenoj Portalu Analitika. 

Kako je podsjetio, po odluci o formiranju ovog subjekta, čiji je osnivač Glavni grad, preduzeće je bilo u obavezi da donosi program upravljanja, obezbjeđuje i sprovodi mjere zaštite, te da čuva, radi na promociji i unapređenju Regionalnog parka „Komovi”. 

“Bili su u obavezi i da prate stanje i dostavljaju podatke organu lokalne samouprave nadležnom za ovu oblast, kao i da naplaćuje naknade za korišćenje prirodnog dobra.   Osnovano je dok je na čelu Glavnog grada bio Slavoljub Stijepović, tada je za v.d. direktora preduzeća izabrana Milanka Simović, za koju se takođe ne zna da li je u radnom odnosu sa Glavnim gradom, kao direktor ovog preduzeća”, pojasnio je Lakušić, naglašavajući da “nesporno postoji potreba za radom ovog preduzeća- Komovi su bogatstvo i bisrer Crne Gore, koje je Jovan Cvijić nazvao “car planinom”, dok je naučnik Kovalevski Komove označio „najljepšom crnogorskom planinom“.

“Odlukom Skupštine Glavnog grada- Podgorica od 17. februara 2015. godine, proglašen je dio planinskog masiva Komova, koji se nalazi na teritoriji Glavnog grada Podgorice, zaštićenim prirodnim dobrom od lokalnog značaja pod nazivom Regionalni park "Komovi" za teritoriju Glavnog grada Podgorica. Zato tražim da se konačno počne sa konkrentnim akcijama na zaštiti Komova ispod čijih vrhova izvire rijeka, suza Evrope– Tara, koja je nažalost i ona devastirana. Pritom podsjećam da je svim prostornim planovima Crne Gore od 1972. godine bilo predviđeno da se na Komovima uspostavi park prirode ili regionalni park prirode, ali su takve obaveze ostale mrtvo slovo na papiru za državne i lokalne organe koji su takve propise donosili. To je donijelo ogromne mnogostruke devastacije na tom prostoru od kojih su neke nedoknadive”, podvukao je Lakušić. 

Neodgovornost je, napominje, naročito pogodila floru i faunu, koje su devastirane od strane šumske mafije i koncesionara. 

“Posječene su bez obnove nekada na Komovima bogate sastojine bora, smrče, jela i bukve, a to je je propraćeno neslućeno velikom erozijom. To aktualizuje potrebu da se devastacija Komova zaustavi. Prijeka je potreba organizovanog i odgovornog odnosa uprave grada, našta ih obavezuje odluka Skupštine Glavnog grada, na konačnoj zažtiti ovog vitalnog ekološkog i ekonomskog pitanja. Neplanska, nemilosrdna sječa i eksploatacija najkvalitetnijeg drveta s prostora Komova ostavila je pravu pustoš u cijelom regionu Komova. Sve se to radi naočigled onih koji su zaduženi za zaštitu prirodnog bogatstva Komova, pa je krajnje vrijeme da uprava grada preduzme neophodne mjere, kako bi se ovakve negativne radnje bar donekle spriječile. Zašto neko želi da spriječi funkcionisanje ovog preduzeća, razlog se može naći u vezi privilegovanih koncesionara sa pojedincima iz vrha vlasti, koji vode glavnu riječ, ostavljajući za sobom pravi haos i devastaciju Komova”, rekao je Lakušić. 

Ocijenio je da većina koncesionara, zahvaljujući povezanosti s državnim moćnicima, mogu da rade šta hoće. 

“Tako se ogromni novac od eksploatacije drvne građe sa Komova sliva u džepove pojedinaca, od čega lokalna zajednica i njeni građani nemaju baš nikakve koristi. Vrijeme je da se stane na kraj negativnim pojavama u dijelu upravljanja i gazdovanja prirodnim potencijalima na teritoriji Komova.  Upozoravam da se samo na apelima odgovornih u Glavnom gradu i u vladi, pri njihovoj predugo ispoljenoj neodgovornosti, ne može i ne smije ostati. Zato posebno ukazujemo na nužnost organizovanog djelovanja, i uspostavljanja u funkciju Gradskog preduzeća Regionalni park „Komovi”, kako bi se čarobno lijepi Komovi spasili dalje devastacije od strane neodgovornih kocesionara, kradljivaca i divlje gradnje”, ističe Lakušić. 

Poručio je da treba konačno da Glavni grad preduzme što je i u zakonskoj obavezi- sprovede odgovarajuće preventivne mjere na zaštiti prirodnih blagodeti regiona Komova. 

“Zahvaljujući neplanskom i neracionalnom gazdovanju, pomenuti prostor uveliko je devastiran i privilegovani moćnici prijete da u potpunosti unakaze prirodni ambijent Komova. Očigledno je da gradska uprava zanemaruje sjeverni kraj Podgorice, kao i potencijale koje mogu valorizovati. Gradjani sa tog područja ne znaju i ne vide da postoji ovo preduzeće, jer aktivnosti nijesu vidljive na terenu, iako je preduzeće formirano prije tri godine. Neko od nadležnih u upravi grada bi trebalo da odgovori, ako funkcioniše ovo preduzeće, koje aktivnosti je sprovelo u prethodne tri godine na zašiti Komova. Zbog ovakvog odnosa nadležnih institucija prema Komovima, Crna Gora je samo deklarativno ekološka država. Takođe, ostaje otvoreno pitanje kako će zatvoriti pregovaračko poglavlje 27 -  Životna sredina i klimatske promjene u oblasti zaštita prirode i opravdati svoj ekološki status, zbog nemarnog odnosa na zaštiti svog prirodnog bogatstva”, zaključuje Lakušić.
 

Portal Analitika