Politika

I ovoga puta ćemo se oduprijeti opasnim naumima velikosrpskog nacionalizma

Kako smo svjedočili više puta i ranije tako se ista tema ponavlja i danas, dva velika igrača velikosrpskog nacionalizma, SPC i DF pokušavaju da predstave da je srpski narod u Crnoj Gori ugrožen. U svim prethodnim navratima smo se oduprli takvim opasnim naumima, i naravno da ćemo se oduprijeti i ovoga puta - kazao je predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović, u večerašnjoj emisiji Živa Istina.

I ovoga puta ćemo se oduprijeti opasnim naumima velikosrpskog nacionalizma
Portal AnalitikaIzvor

''Ovdje evidentno riječ o tome, da je riječ da su se ovdje sada povezali interesi dva važna i rekao bih prilično brutalna igrača koji realizuju ideologiju velikosrpskog nacionalizma u Crnoj Gori. Jedan je Srpska pravoslavna crkva, druge su određene političke partije. Govorim, dakle, o DF-u koji u kontinuitetu djeluje tako, a sada govorimo i o pokazivanju pravog lica od strane demokratske Crne Gore. Dakle, oni su iz njima znanog razloga, mislim da je u pitanju borba za glasove sa DF-om. Dakle, iz tog razloga su odlučili da bace pod noge svoj, da kažem svoj građeni imidž proevropske partije, a pokazali su da su zapravo jedna nacionalistička klerikalna politička struktura, koja se zapravo pojavljuje samo u ulozi, rekao bih, izvođača političkih radova od strane nalogodavaca ideologa velikosrpskog nacionalizma generalno, pa dakle i u Crnoj Gori', kazao je Đukanović.

Kako je dodao Đukanović ne bi vodilo ničemu da se sada, kada je u toku završna faza emancipacije Crne Gore pređe na alternativu koju nude predstavnici velikosrpskog nacionalizma, a to je, kako je naglasio, da uđe u poziciju koju joj nudi opasna ideologija velikosrpskog nacionalizma, da uđe u poziciju srpske države. 

''Dakle, ukoliko bismo sada na tom posljednjem koraku odustali, mislim da je potpuno jasno da bismo poništili sve one tekovine koje smo mukotrpno gradili i u susret referendumu i nakon referenduma. Dakle, nema ništa od toga, mi idemo dalje. Razumijemo da u Crnoj Gori i dalje postoje ljudi koji su protivnici i crnogorske države i protivnici evropske perspektive Crne Gore. pokušavamo da se sa njima nosimo na najcivilizovaniji mogući način. Dakle, i političkom borbom i u skladu sa oni što je pravni sistem Crne Gore. Tako ćemo i nastaviti kao što znate nema razloga za pesimizam. U svim prethodnim navratima smo se oduprli takvim opasnim naumima, i naravno da ćemo se oduprijeti i ovoga puta'', kazao je Đukanović.

Govoreći o dešavanjima povodom Zakona o slobodi vjeroispovijesti, Đukanovim smatra  da je ovo još jedna u nizu, a vjeruje i posljednji pokušaj ucjene nezavisne i evropske Crne Gore od strane velikosrpskog nacionalizma.

“Ta ocjena je naravno dosta teška i ona podrazumijeva samo kratku elaboraciju. Sjetimo se vremena kada smo se spremali za referendum. Tada smo imali sugestiju iz Beograda da odustanemo od referenduma. Nakon našeg negativnog odgovora zahtjev je bio da se u referendumu uključe i srpski građani. Dakle, građani koji tamo ostvaruju svoja biračka i referendumska prava po osnovu zavičajnog porijekla iz Crne Gore, pa smo i to odbili, a nakon toga su stigle ucjene, sjećate se. Crnogorski građani se neće moći liječiti u zdravstvenim ustanovama Srbije, iako su se do tada, i nakon toga liječili uz uredno plaćanje. Crnogorski studenti neće moći da studiraju na beogradskim i univerzitetima Srbije. Takođe, s obzirom da su porodice i u Crnoj Gori i u Srbiji poprilično podijeljene između te dvije države neće se moći međusobno i rekao bih još sijaset gluposti kojima se tada pokušalo manipulisati i kojima su se pokušavali uplašiti neki građani u Crnoj Gori. Sjetimo se sljedeće prilike kada smo razgovarali o jeziku 2011. i 2012. godine. Preciznije tada smo kroz priču o imenu nastavnog predmet u obrazovnom sistemu aktuelizirali priču o jeziku koja je, vjerovali smo, zaključena usvajanjem Ustava…”, napominje Đukanović.

Đukanović je dodao da Zakon o slobodi vjeroispovijesti ni na koji način se ne može, kako to ističu pojedine političke partije, povezati sa Sporazumom o izbornim uslovima.

''Mi u kontinuitetu unapređujemo izborno zakonodavstvo i pokušavamo da slijedimo to što je dobra evropska demokratska praksa u toj oblasti, i da slijedimo ono što su preporuke naših partnera, evropskih institucija, Evropskog savjeta i OEBS-a, tj. ODIHR-a, njihove institucije za izbore i demokratiju. U svim dosadašnjim iskustvima, dakle, reorganizacije izbora u Crnoj Gori uvijek smo od strane tih institucija imali ocjenu da su izbori odrazili slobodnu volju građana Crne Gore, ali kao i u svim drugim državama uvijek postoje preporuke kako doraditi izborno zakonodavstvo'', kazao je Đukanović.

Đukanović je istakao da se tumačenjem ovog Zakona uvijek ističu tri velike neistine.

''Prva je, rekao bih da apsolutno ne može stajati prigovor da se vodilo nešto iznenada, tendenciozno i pretjerano ispolitizovano. Samim tim odgovorio sam i na drugu neistinu kako je sve to urađeno sa namjerom da se dezavuiše pozicija pravoslavne crkve i da se maltene to uradilo bez dovoljno komunikacije sa njima. Pa i treća neistina je da se ovim zakonom pokušava oteti imovina Srpske pravoslavne crkve, što je rekao bih najbrutalnija laž. To se ne može drugačije zvati nikakvim eufemizmom. Dakle, najbrutalnija laž i zbog pritiska takvih dezinformacija i takve propagande, dakle, imate i dio domaće, zašto ne onda i dio inostrane javnosti koja je možda sklona da predlaže neke trule kompromise'', kazao je Đukanović i dodao da ovdje nema mjesta za kompromise.

''Ovdje je urađeno sve veoma školski i ispoštovana procedura do kraja. Ovdje je u pitanju da li smo spremni na politički kompomis. Da li smo spremni da odustajemo od onog što smo gradili  prethodne dvije, tri decenije? Dakle, pretpostavki za obnovu nezavisnosti, za suverenu Crnu Goru i što već baštinimo posljednjih trinaest i po godina. Da li smo spremni da odustanemo od evropskog puta razvoja Crne Gore u korist povratku, da kažem onoj nacionalističkoj iluziji i da Crna Gora treba da bude srpska država kojom će zaboga upravljati Srpska pravoslavna crkva, jer je prema interpretaciji ideologa tog koncepta Srpska pravoslavna crkva stvorila crnogorsku državu'', istakao je Đukanović.

Đukanović dalje ističe da nema ni govora o tome da je riječ o nekom anti-crkvenom zakonu. 

''Ovdje je riječ o pokušaju jedne grube manipulacije kojom se želi držati u pokornosti, da kažem to neko vjerno stado kojim se želi politički manipulisati, u ovom slučaju protiv nekih najvažnijih tekovina savremenog crnogorskog društva. I protiv nezavisne države Crne Gore same'', ističe Đukanović. 

 

Portal Analitika