Patrijarhovi komentari su, prema shvatanju kritičara, predstavljali očiglednu ilustraciju erozije razdvajanja crkve i države. Tokom narednih godina Putin, koji je izražavao duboka vjerska uvjerenja, postao je ultrakonzervativac ističući sebe kao zaštitnika hrišćanskih vrijednosti.
Premotajmo do 2019. Ruska pravoslavna crkva i dalje ističe svoju podršku nosiocima vlasti u toj zemlji, ali odnosi Kremlja sa običnim vjernicima, glavnom Putinovom glasačkom grupom, sad su se poremetili, navodi Politiko.
Ne samo da je mnogo pravoslavaca učestvovalo u prodemokratskim protestima tokom ove godine, nego su navodili vjeru kao razlog.
Nasilno gušenje demonstracija u Moskvi, gdje je opozicionim političarima zabranjeno da učestvuju u gradskim izborima, predstavljalo je prelomni trenutak za mnoge.
"Priključila sam se protestima zbog mojih religioznih ubjeđenja. Isus Hrist je rekao da volimo bližnjeg svog kao što on voli nas, a umro je na krstu zbog nas. Ne možete biti ravnodušni kada vidite nepravedne odluke sudova i da ljudi pate", rekla je Elena Morgunova iz Moskve.
U septembru su pravoslavni sveštenici potpisali otvoreno pismo u kojem se osuđuju represivna suđenja za više od 20 osoba koje su učestvovale u protestima. Šest demonstranata je i dalje iza rešetaka dok je njih osam osuđeno na zatvorske kazne do pet godina.
"Apelujemo na one koji posjeduju sudsku moć i rade u organima reda naše zemlje. Mnogi od vas su kršteni u pravoslavnoj crkvi i smatraju da su vjernici. Suđenja ne bi trebalo da budu represivna i upotreba sile ne treba da se izvodi uz neopravdanu okrutnost", navodi se u pismu koje je potpisalo 200 sveštenika.
Vjerovatno najupečatljiviji simbol opadanja Putinove podrške među vjernicima jeste preobraćanje Dmitirja Tsorionova, nekadašnjeg lidera Božje volje, bivše radikalne pravoslavne grupe koja se fizički obračunavala s liberalnim aktivistima.
Tsorionov, koji je predstavljao primer ultrakonzervativnog pravoslavnog aktiviste, radio je u sprezi s ključnim ljudima crkve, uključujući Vsevolda Čaplina, bivšeg portparola patrijarha Kirila. Danas Tsorionov, koji je u vezi sa članicom Pusi rajota, češće se sreće na opozicionim protestima i skupovima za uklanjanje uspomena iz sovjetske ere s ruskih ulica.
Tsorionov je optužio Kremlj da koristi religiju kako bi podstakao mržnju prema Ukrajini.