“Pri tome, pad podrške koje smo vidjeli u istraživanjima javnog mnjenja je samo manifestacija zamora i nepostojanja entuzijazma za ovaj proces, jer je veoma malo onih koji predano rade na procesu integracija. Kako su identitetska pitanja zamijenila ona vezana za bezbjednost i državni udar, a polako ulazimo u finiš izborne kampanje, očigledno je da će i naredna biti na tom fonu, pa je sve to signal da je evropska integracija Crne Gore van fokusa javnosti. Na sve to se naslanja i interna politička dinamika unutar EU, što dodatno komplikuje stvar”, kazao je Raonić.
Za njega je zabrinjavajuće to što po prvi put imamo više partija, intelektualaca i nevladinih organizacija koji su otvoreno euroskeptični.
“Sve to zabrinjava jer će naše društvo veoma teško nastaviti proces demokratskog sazrijevanja. Kao malo društvo, prirodno pokazujemo tendencije ka većim savezima, pa je šteta ne iskoristiti ovu prirodnost društvenih procesa, kao i viševjekovnu okrenutost prema razvijenim zemljama, a sve zbog trenutnog interesa određenih političkih struktura ili moćnog biznisa sa druge strane koji je na raspolaganju, zarazliku od evropskog. Vjerujem da će prevagnuti dokument devetorke jer on predviđa jednu ključnu stvar da se ne mora čekati reforma unutar EU kako bi bio nastavljen proces, što je za Crnu Goru vrlo važno”, zaključio je Raonić.