Đukanović je sa dekanicom Pravnog fakulteta Anetom Spaić otvorio sudnicu koja će se od sljedeće godine koristiti za praktičnu nastavu, odnosno za simulacije suđenja.
„Današnja Crna Gora, najmlađa članica NATO-a i lider u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom (EU), za svoj strateški cilj ima prije svega osavremenjavanje sistema obrazovanja i razvoj nauke. Jer, to je najbolje ulaganje u sigurnu budućnost“, istakao je Đukanović.
Kako je naveo, za snažne institucije potrebni su obrazovani ljudi, lojalni i posvećeni državi i svjesni sopstvene uloge i odgovornosti u procesu njene viševjekovne izgradnje.
„Na vama koji danas predajete i studirate pravo u ovoj kući, i srodnim institucijama u Crnoj Gori, na generacijama koje će doći poslije vas, počiva crnogorski pravosudni i sistem javne uprave. Vi ćete u dobroj mjeri nositi odgovornost za dalji proces njegovog usklađivanja sa evropskom pravnom tekovinom, koji smo uspješno započeli“, rekao je Đukanović.
On je naglasio da je današnje otvaranje Sudnice osnivača Pravnog fakulteta izuzetno značajno.

„To će vam omogućavati da već tokom studija stičete potrebna praktična znanja, i tako spremniji, s novim iskustvima, dočekate buduće ni malo lake profesionalne izazove“, poručio je Đukanović studentima.
„Zato je red da danas, kada smo otvorili Sudnicu osnivača Pravnog fakulteta - Milana Milutinovića, Branislava Ivanovića, Nikole Stjepanovića, Pavla Dimitrijevića, Vojislava Bakića, Mijata Šukovića i Rista Vukčevića, pomenemo i ostale prve profesore, Nikolu Srzentića, prvog dekana, kao i Branislava Nedjeljkovića i Petra Stojanovića, izabrane od Matične komisije formirane od Republičkog Izvršnog vijeća“, kazao je Đukanović.
On je istakao da se Crna Gora ponosi slobodarskom tradicijom.
„Ali, ne smijemo zaboraviti da nas „zakoni čine slobodnim“. Crnogorski sudovi su garancija njihove efikasne primjene“, kazao je Đukanović.
On je naveo da je Crna Gora relativno kasno dobila prvog pravnika, sredinom 70-ih godina 19. vijeka, i pravni fakultet 1972. godine, ali da je pravo sastavni dio njene duge državne tradicije.

Đukanović je rekao da postoji potreba za razvojem društva znanja, inovativnog društva u kojem se konstantno ulaže u obrazovanje I nauku I znanje vrednuje kao resurs i visoko cijeni individualnost i kreativnost pojedinaca.
Kako je istakao, bez pravno uređene države, vladavine prava ne može biti, a ni ekonomskog, niti bilo kojeg razvoja.
Predsjednik Advokatske komore Crne Gore Zdravko Begović uručio je nagradu te institucije studentkinji Ani Bogavac.
Dekanka pravnog fakulteta Aneta Spaić podijelila je posebne zahvalnice advokatu Vanji Mugoši, sudiji u penziji Sretenu Ivanovicu, članu Tužilačkog savjeta Milanu Filipoviću, Osnovnom sudu u Podgorici, sutkinja Privrednog suda Dijana Raičkovic, UNHCR-u, Poreskoj upravi I Upravi carina.
Spaić je kazala da se danas slavi skoro pola vijeka postojanja tog fakulteta i da su temelji postavljeni na sigurnom.
„Taj fakultet je žarište duha, intelektualizma, humanizma, stvaralaštva, slobodne kritičke misli i posvećenosti crnogorskoj zajednici“, rekla je Spaić.

Njihov cilj je, kako je istakla, da se poput svjetskih pravnih škola odrede svom nacionalnom okviru, kao institucije čije bi razumijevanja i tumačenje prava bilo posebno značajno.
„I to ne samo samo u našoj kući Univerzitetu, nego i šire po ugledu na neke druge evropske institucije“, rekla je Spaić.
Prema njenim riječima, sudnica će od sledeće godine biti u funkciji praktične nastave, odnosno u njoj će se odvijati simulacije suđenja, gdje će se sticati sva neophodna pravnička znanja.
„Modernizacija Pravnog fakulteta znači iskorak u kvalitetu nastave, više akademske standarde i bolju međunarodnu saradnju“, ocijenila je Spaić.