Istovremeno, sva kreditna zaduženja iznosila su 3,09 milijardi eura, što znači da su čak 450 miliona bila manja od sredstava koja se čuvaju u bankama, prenose Dnevne novine.
Iz CBCG su podsjetili da je iz monetarne statistike u isključene Atlas i Invest banka Montenegro, kada su u njima pokrenuti stečajni postupci. Samim tim, izvještaji ne sadrže podatke o nevraćenim kreditima, odnosno preostalim depozitima kod te dvije finansijske kompanije.
U domaćim bankama na kraju novembra crnogorski državljani su imali 1,31 milijardu eura, što predstavlja rast od devet miliona u poređenju s prethodnim mjesecom. Depoziti stranaca su dostigli 467,51 milion i prvi put rastu nakon tri mjeseca.
Sredstva samih finansijskih kompanija ukupno su iznosila 38,93 miliona, lokalna i državna vlada imala je “pod ključem” 268,27 miliona, a privreda nešto više od 1,1 milijardu eura.
Među organima Vlade, centrala je bila najštedljivija sa deponovana 179,33 miliona eura, opštine su čuvale 83,1 milion, a socijalni fondovi 5,83 miliona eura.
Na računima banaka strane firme imaju 277,9 miliona eura, a strane finansijske institucije 14,76 milona i ta stavka prvi put ima zabilježen rast na mjesečnom nivou još od aprila ove godine.
Nijesu zanemarljiva ni sredstva nevladinih i drugih neprofitnih organizacija. Naime, one sa sjedištem u Crnoj Gori imaju deponovano 58,86 miliona eura, a strane još 3,5 miliona.