
Ono što zapravo najviše šteti je duvanski dim, koji je posljedica sagorijevanja duvana. Jer u procesu sagorijevanja, stvara se veliki broj, više od 7.000 štetnih jedinjenja, od kojih je više od 100 “zaslužno” za trajno oštećenje zdravlja pušača.
„Ljudi umiru od bolesti izazvanih pušenjem i unošenjem štetnih materija koje se nalaze u duvanskom dimu, a ne u nikotinu“ objasnio je svojevremeno Mičel Zeler, direktor američkog Centra za duvanske proizvode u Američkoj agenciji za hranu i ljekove (FDA).
Problema u sagorijevanju svjesni su i vodeći proizvođači duvanskih proizvoda. Globalni lider u duvanskoj industriji, Filip Moris, više od 15 godina radio je na istraživanju, razvoju i komercijalizaciji IQOS-a, uređaja koji zagrijeva a ne sagorijeva duvan i koji emituje do 95 odsto manje štetnih materija u odnosu na cigarete.
IQOS koristi specijalno dizajnirane patrone pravog duvana i zadržava isti nivo nikotina, kao i pravi ukus duvana, ali se, zato što nema sagorijevanja, eliminišu negativni efekti koji nastaju prilikom pušenja cigareta. Kako nema vatre, nema ni pepela. A gdje nema vatre, nema ni glavnog nosioca štetnih materija – dima.
Dug put do lansiranja IQOS-a Filip Moris proveo je investirajući u svoje naučno istraživačke centre u Nojšatelu i Singapuru, gdje je angažovano preko 450 stručnjaka najrazličitijih ekspertiza iz oblasti nauke, inženjerstva i medicine koji konstantno ispituju uticaj ovog proizvoda ne samo na one koji koriste IQOS, nego i na ljude u njihovoj okolini.
Ova ispitivanja su dokazala da je IQOS manje štetan za zdravlje pušača od nastavka pušenja klasičnih cigareta, kao i da korišćenje ovog uređaja koji zagrijeva duvan ne utiče negativno na kvaitet vazduha u prostoriji, pa samim tim nema ni pasivnog pušenja.