Hapšenje
Službenici Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije su juče pored Martinović, lisice na ruke stavili i Rajki Simonović, rukovodiocu odjeljenja za inspekcijski nadzor Poreske uprave u Podgorici, poreskoj inspektorki Nevenki Đurović, bivšoj sekretarki Ministarstva finansija Marini Perović i savjetniku u Ministarstvu finansija Draganu Vujoševiću.
U okviru ove akcije uhapšeni su i Refad Kolić, osnivač i izvršni direktor preduzeća ,,Braća Kolić“ i ,,Migi“ iz Bijelog Polja, Tamara Kovačević, osnivač i izvršna direktorka kompanije ,,Trend trade“ iz Podgorice kao i odgovorno lice podgoričke kompanije ,,Okov“ Bojan Rašović.
Svi uhapšeni su juče privedeni u Specijalno tužilaštvo gdje ih je do kasnih večernjih sati saslušavala specijalna tužiteljka Sanja Jovićević, nakon čega im je određeno zadržavanje do 72 sata.
Krivičnom prijavom obuhvaćeno je i pet službenika Poreske uprave u Podgorici i šest odgovornih lica u pravnim licima: supervizorka podgoričke Poreske uprave Persa Novaković, samostalni savjetnik Poreske uprave Aleksandar Radulović, poreski inspektori Branislav Magdelinić, Milijana Radonjić i Slavojka Savić, osnivač i ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Viner co“ iz Danilovgrada Saša Jokić, ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Trend trade“ iz Podgorice Dragan Kovačević, osnivač i i ovlašćeni zastupnik preduzeća ,,Dea“ iz Podgorice Špiro Nilević, ovlašćeni zastupnik kompanija ,,A Cop“, ,,A Cop MNE“ i ,,PS gradnja“ Bojan Petričević, Dejan Lakić i Ivan Vuković.
Shodno Zakonu o krivičnoj odgovornosti pravnih lica, istom krivičnom prijavom obuhvaćene su i kompanije: ,,Braća Kolić“ i ,,Migi“ iz Bijelog Polja i ,,Trend trade“ iz Podgorice.
Matrica
Aktuelni i bivši visokopozicionirani službenici Poreske uprave i Ministarstva finansija su, kako se osnovano sumnja, zajedno sa odgovornim osobama u kompanijama koje su pod istragom osnovali kriminalnu organizaciju kako bi zloupotrebom položaja i falsifikovanjem izvještaja ostvarili imovinsku korist u vidu nezakonitog povraćaja PDV kredita.
-Na ovaj način, osumnjičeni su od novembra 2011. godine do kraja 2019. godine budžetu Crne Gore pričinili štetu u iznosu većem od 3,5 miliona eura – navodi se u saopštenju policije.
Kako je pojašnjeno, poreski inspektori su u postupku inspekcijskog nadzora kao valjane priznavali fakture koje su izdavale osumnjičene kompanije za robu i usluge koje nijesu isporučene, pružene, plaćene, niti izvršene.
Na osnovu tih fiktivnih faktura od strane poreskih službenika su sačinjavana nezakonita rješenja o povraćaju PDV-a.
Specijalno tužilaštvo je pregledom dokumentacije došlo do podataka da su odgovorne osobe u firmama naručiocima predavala zahtjeve Poreskoj upravi da im se povrati ulazni PDV po takvim neplaćenim fakturama.
U saopštenju Uprave policije je precizirano da su Perović i Vujošević, kako se sumnja, kao članovi drugostepene komisije Ministarstva finansija suprotno članovima Zakona o opštem upravnom postupku protivpravno obustavili upravni postupak naplate poreske obaveze za jedno pravno lice.
– Na taj način su onemogućili državu da naplati porez u iznosu većem od 400.000 eura, čime su tom pravnom licu pribavili korist u istom iznosu – navodi se u saopštenju Uprave policije.
Podsjećamo da su službenici Specijalnog policijskog odjeljenja početkom maja prošle godine u dvije akcije kodnog naziva ,,Klap“ uhapsili ukupno 22 osobe zbog sumnje da su finansijskim malverzacijama državnu kasu oštetile za pet miliona eura.
Preduzeća čiji su vlasnici Ivan Vuković, Dragoslav Lakić, Radomir Karadžić i sa njima povezana lica su, u posljednjih pet godina, kako se sumnja, omogućila vlasnicima više desetina preduzeća da steknu protivpravnu imovinsku korist, jer su izvukla više od 20.000.000 eura u gotovini po osnovu fiktivnih poslovnih odnosa, čime su pričinili 5.000.000 eura štete budžetu.