Abiznis

Bregu: Odliv kvalifikovanog kadra najveći izazov u ovoj deceniji

Regionalna konferencija "Zapošljavanje - nijanse sive na Zapadnom Balkanu: Regionalne perspektive o otvaranju većeg broja boljih radnih mjesta” obilježava početak druge faze projekta RCC-a “Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja" - ESAP 2.
Bregu: Odliv kvalifikovanog kadra najveći izazov u ovoj deceniji
Portal AnalitikaIzvor

„U proteklih sedam godina, otvoreno je više od 700.000 novih radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti u cijeloj regiji smanjena je sa 23% na oko 16%. Kažu da plima podiže sve brodove, i male i velike. Međutim, nisu svi osjetili prednosti ovih ekonomskih i poboljšanja na tržištu rada u protekloj deceniji“, rekla je Majlinda Bregu, generalna sekretarka Vijeća za regionalnu saradnju (RCC) na predstavljanju druge faze RCC projekta Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP 2), danas u Sarajevu.

"Na primjer, samo 4,3% novootvorenih radnih mjesta popunile su osobe mlađe od 24 godine, a vrlo često im treba i do dvije godine da pronađu prvo zaposlenje. 1 od 4 mlade osobe nije zaposlena, niti je obuhvaćena obrazovanjem ili obukama; skoro polovina radno sposobnih žena nije na tržištu rada, dok je kod muškaraca ta brojka jedan od četiri," dodala je Bregu, ističući ozbiljne demografske izazove sa kojima se regija suočava.

“Ukupan broj radno sposobnog stanovništva na Zapadnom Balkanu smanjen je za preko 400.000 osoba u proteklih pet godina. Negativan prirodni prirast stanovništva nije jedini faktor koji tome doprinosi. Odliv kvalifikovanih kadrova  je najveći izazov u ovoj novoj deceniji koji bi trebao diktirati aktualni i budući program politika naših ekonomija. Još jedna važna bojazan odnosi se na neusklađenost između vještina koje vam pruža obrazovni sistem i potražnje na tržištu rada. Potrebno je radikalno promijeniti sistem obrazovanja i preispitati konvencionalni način razmišljanja da se obrazovanje odnosi na sticanje znanja, i posmatrati ga kao nešto što primarno nosi ekonomsku vrijednost", kazala je Bregu.

ESAP 2 će, kako najavljuje, nadovezujući se na rezultate ESAP-a 1 nastaviti da radi sa ministarstvima rada, službama za zapošljavanje i drugim partnerima na unapređenju politika i mjera zapošljavanja i učenju od njihovih evropskih kolega o tome koje mjere i politike najbolje funkcionišu za otvaranje dodatnih i boljih radnih mjesta, posebno se fokusirajući na neformalno zapošljavanje i njegovo pretvaranje u formalno.

"Prema navodima Svjetske banke, skoro polovina (49,2 %) firmi u regiji natječe se sa neformalnim firmama. Stopa neformalnog zapošljavanja u regiji kreće se od 18 do 30%, ali je ovaj broj mnogo značajniji ako se posmatra kroz prizmu života zaposlenih koji su lišeni dostojanstvenih radnih prava i uslova. Jednostavno rečeno, cilj ESAP-a 2 je da učini da ove brojke rade u korist zaposlenih, njihovih poslodavaca, društava i ekonomije u cjelini," zaključila je Bregu.

Pored Bregu, konferenciju su otvorili i Markus Pilgrim, direktor Međunarodne organizacije rada (ILO) za centralnu i istočnu Evropu, partnera RCC-a u provedbi projekata ESAP 1 i 2, te ambasador Johan Satler, šef Delegacije EU u Bosni i Hercegovini. Oni su naglasili  važnost ovog projekta za regiju jer je pomogao u promovisanju zapošljavanja i mnogih srodnih i složenih tema kao što je pristup pravdi za sve putem alternativnog rješavanja radnih sporova, kao i značaja socijalnog dijaloga kroz regionalnu saradnju, koji se pokazao efikasnijim načinom za rješavanje ovih složenih pitanja od bavljenja njima na individualnom, nacionalnom nivou. 

Na konferenciji su se okupili ministri rada i socijalnih pitanja iz regije, predstavnici javnih službi za zapošljavanje, civilnog društva i akademske zajednice, koji su raspravljali o trenutnoj situaciji, dolazećim trendovima zapošljavanja i mogućim rješenjima za probleme (ne)zaposlenosti u regiji. 

Rudi Delarue iz uprave Evropske komisije za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje zatvorio je konferenciju naglašavajući posvećenost EU razvoju Zapadnog Balkana, naročito u oblasti zapošljavanja i socijalnih politika, podvukavši da finansiranje projekta ESAP 2 predstavlja evropsko ulaganje u budućnost dostojanstvenog rada u regiji.

ESAP 2 je trogodišnji projekat koji zajednički provode RCC i ILO, a finansira EU, čiji je cilj objedinjavanje rezultata postignutih u njegovoj prvoj fazi (ESAP 1) i širenje kako bi se obuhvatile dodatne teme zapošljavanja i socijalne politike koje su izuzetno bitne za Zapadni Balkan: neprijavljeni rad; jačanje institucionalnih kapaciteta za izradu, praćenje i ocjenjivanje politika i mjera tržišta rada koje bi bile usmjerene na otvaranje dodatnih i boljih radnih mjesta; izloženost i uključivanje institucija sa Zapadnog Balkana u mreže i procese na nivou EU s ciljem usklađivanja sa acquisom i provedbe Evropskog socijalnog stuba; i povećanje efektivnosti tripartitnog i bipartitnog socijalnog dijaloga.

Prvu fazu projekta (2016-2019) podržavalo je šest ekonomija Zapadnog Balkana u reformama tržišta rada, zapošljavanja i socijalne politike, u cilju povećanja mogućnosti za zapošljavanje za sve u cijeloj regiji.

Portal Analitika