Kako bi mogli na tržište isporučiti nove modele smartfona kao što je Mate 30 Pro morali su stvoriti inačicu operativnog sistema Android u kojem je Gugl manje zastupljen.
Iako se čini kako bi Kina i SAD mogli sklopiti primirje, u Hjuaveiju se ne namjeravaju vratiti korištenju Guglovih servisa čak i ako će zabrana biti uskoro uklonjena.
To je novinarima rekao Hjuaveijev šef za Austriju Fred Vangfej, dodavši kako se u toj kompaniji žele riješiti zavisnosti o američkoj politici jer nemaju kako doznati hoće li se i kad iduća blokada pojaviti. Stoga će se okrenuti izradi vlastitog eko-sistema za pametne telefone.
Kratkoročno i dugoročno u Hjuaveiju žele svoju verziju Androida učiniti što sličniju Guglovoj kako bi što manje opteretili razvojne programere koji izrađuju aplikacije.
Zato sad nastoje ponuditi alternativu za Google Play Services. Njihov tim od četiri hiljade developera dosad je uspio napraviti replike 24 od 60 ključnih API-ja putem Huawei Mobile Services.
Takođe će biti sretni ako će moći udomiti američke aplikacije kao što su Facebook i WhatsApp u svojoj prodavnici App Gallery, alternativi Guglovom Playu.
Pošto američke kompanije ne mogu direktno poslovati s njima u Hjuaveiju žele pronaći posrednika u Evropi. Svjesni su kako ih čeka težak posao, vjerovatno i pad tržišnog udjela zbog toga što ne nude Guglove internetske servise.
Tri milijarde američkih dolara ulaganja u Huawei Mobile Services i milijarda dolara za oglašavanje na globalnom nivou vjerovatno neće pomoći u održavanju pozitivnog bilansa kompanije, piše Android Police.
Iz Hjuaveija su takođe naglasili kako je njihov prvi izbor je otvoreni Android ekosistem, uključujući Google Mobile Services. 'To nam je i pomoglo da postanemo drugi na svijetu po broju isporučenih pametnih telefona. Uvrštavanje Hjuaveija na popis entiteta rezultiralo je razvojem Huawei Mobile Services te pozivamo developere da nam se priključe', poručili su.