"Rusko rukovodstvo aludira na integraciju Bjelorusije u zamjenu za objedinjenu cijenu energenata", rekao je Lukašenko prepričavajući prošlonedjeljni sastanak u Sočiju sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Predsjednik Bjelorusije je izrazio uvjerenje da ni Rusi ni Bjelorusi ne bi željeli da idu tim putem.
Lukašenko koji vodi zemlju od 1994. godine, sve više osuđuje ruski pritisak, navodeći da Putin želi dalju integraciju dvije savezničke zemlje.
Bjelorusija je zaprijetila da će početi da uzima naftu iz ruskog tranzitnog naftovoda družba ukoliko je Rusija ne opskrbi potrebnom količinom sirove nafte, rekao je Lukašenko, a objavila je državna novinska agencija Belta.
On je nedavno optužio Kremlj da ne ispunjava svoje obaveze o snabdijevanju energijom, dok neki u Bjelorusiji strahuju da bi Putin mogao da razmotri spajanje dvije nacije kako bi proširio svoju vlasti.
Kremlj je sa svoje strane naveo da Bjelorusija, koja se oslanja na rusko snabdijevanje energijom, treba da prihvati veću ekonomsku saradnju ako želi da dobija ruske energente po subvencionisanim cijenama.
Dvije zemlje nisu uspjele da se dogovore o uslovima snabdijevanja naftom za 2020. godinu. Dopremanje ruske sirove nafte značajno se smanjilo poslije 1. januara zbog čega je Minsk bio primoran da gorivo potraži na drugom mjestu.
Naftovod Družba, koji prolazi kroz Bjelorusiju, snabdijeva Evropu, uključujući Poljsku i Njemačku, s oko milion barela ruske nafte. Lukašenko je rekao da je Bjelorusija u pregovorima s Poljskom da joj se dostavlja američka i saudijska nafta naftovodom iz Gdanjska.
Tranzitne isporuke ruske sirove nafte u Evropu preko Belorusije nastavljaju se nesmetano, ali su bjeloruske rafinerije nafte svedene na minimalan kapacitet, što je zemlji uskratilo glavni izvor prihoda. Bjelorusija se ranije bavila izvozom naftnih derivata proizvedenih od jeftine ruske nafte.