Projekti bi se besplatno davali gradanima Srbije i lokalnim samoupravama.
Ilić je rekao Tanjugu da je ovih dana zaživjela ideja o projektovanju srpske nacionalne kuće i da se u taj posao uključuje i Srpska akademija nauka i umjetnosti i mnogi zainteresovani za taj projekat.
Ministar je kazao da bi gradovi i opštine to trebalo da podrže tako što će davati povoljnije lokacije i infrastrukturu ističući da bi čitave ulice, pa i naselja, mogli da budu izgrađeni pravim srpskim kućama, na kojima su, kako tvrdi, Srbiji nekada zavidjeli u svijetu.
"To Srbija odavno traži i radim na tome. Napravio sam tim ljudi koji se time bave", rekao je Ilić navodeći da bi Srbija mogla da plasiraij svijetu ono što je nekada bilo cijenjeno u Evropi, "umjesto što pravimo neke bezvezne kuće koje nisu naše".
Riječ je o kvalitetno izgrađenim starim srpskim kućama, koje su prilagođene srpskom podneblju i potrebama.
"Sada imamo jedan arhitektonski bućkuriš. Ako se gradovi jave uradićemo pilot projekte, na primjer za gradnju 100 srpskih kuća sa pratećim objektima", istakao je Ilić.
On je napomenuo da su najljepše kuće u Srbiji sagrađene u doba Obrenovića, kao na primjer konaci po manastirima.
Ilić je kazao da bi sama gradnja autentične srpske kuće koštala oko 300 eura po kvadratu, ako se izuzmu troškovi koji se plaćaju lokalnim samoupravama.
"Naš cilj je da svaka porodica u Srbiji dobije jeftinu kuću", istakao je srpski ministar građevine i urbanizma.
Ilić je kazao da izgradnja socijalnih stanova u Srbiji, koja je planirana ove godine, takođe, košta izmedu 300 i 400 eura po kvadratu. (B92)