Njihove vedre boje duginoga spektra, neko je prefarbao crnom, a katanci koji nisu ofarbani, ošteceni su turpijanjem. Jedino je ljubav Bilje i Ivane odoljela, ukoliko nije ovjekovjecena nakon “akcije” farbanja crnom bojom.
Most „Gazela“ u 2013. godinu ušao je ukrašen „ljubavnim katancima“ istopolnih parova, koji su se pridružili ljuvavnim katancima takozvane “strejt” zajednice. Tokom akcije „Queer Brigade“ (neformalna grupe lezbejki, gejeva, biseksualnih i transrodnih osoba i prijatelja) dvadeset i cetiri istopolna para „zakljucala“ su ljubav na podgorickom mostu, ispisujuci na katancima u bojama duge svoja imena, postavljajuci ih tamo gdje to vec cine zaljubljeni heteroseksualni parovi.
Tradicija kacenja katanaca, kao zavjeta ljubavi, postoji na mnogim mjestima u svijetu, a najcuveniji su katanci sa Ponte Vecchio u Firenci.
- Istopolni parovi još uvijek ne mogu na bilo koji nacin ozvaniciti svoju ljubav. Istopolni parovi ne mogu na isti nacin kao i heteroseksualni manifestovati svoje emocije u javnosti, dok javnost istopolne parove pokušava da svede na privatnost zatvorenih prostora, oduzimajuci istopolnim parovima dostojanstvo u ljubavi. Istopolni parovi ne mogu formirati porodicu, niti koristiti prava koja brak ili priznata vanbracna zajednica nose sa sobom – naveli su u saopštenju predstavnici „Queer Brigade“, nakon akcije postavljanja katanaca.
U istom saopštenju naveli su tada da „katanaci koji oznacavaju ljubav i vezanost manifestuju i nadu da ce 2013. našim sugradankama i sugradanima donijeti novo vrijeme lišeno predrasuda i stereotipa prema LGBT osobama, a istopolnim zajednicama donijeti nova zakonska rješenja kojima ce se zaustaviti diskriminacija“.
I ovaj slucaj pokazuje da je proces širenja vidika i suzbijanje mržnje prema drugosti i drugacijem dug i mukotrpan posao.
K. Cetkovic