Ranije, ambasador Slovenije Vladimir Gašparic rekao je u intervjuu agenciji Mina da Crna Gora u posljednje vrijeme pravi odlucne i pravilne korake prema clanstvu u EU i NATO i da ce nastavkom toga imati dobre šanse za brz ulazak.
Prema Pavlovicevom mišljenju, namjera da se preko parlamenta pogura clanstvo u NATO paktu je režimski postupak da se jednim metkom ubiju dva-tri politicka zeca.
- Na unutrašnjem planu, ovako donijeta odluka bi postojecu podjelu oko clanstva u Alijansi konzervirala i pretvorila je u dugorocni politicki kapital režima koji i inace dominantno vlada na podjelama. Istovremeno ovakva nedovoljno legitimna odluka bi NATO-u trajno nametnula status “uljeza” u Crnoj Gori. Tu bi cinjenicu vladajuca vecina kasnije eksploatisala i razlicito bi je koristila u komunikaciji i sa Zapadom i sa Rusijom, smatra Pavlovic, dodajuci da “sve ovo, što je rekao, moraju imati na umu opozicionari”.
- Posebno oni koji su koketirali sa ociglednom namjerom režima da se glasanjem u parlamentu još jedna unutrašnja podjela dugorocno konzervira, dodao je Pavlovic, pojašnjavajuci da se referendumom mogu zatvoriti i najvece podjele.
-Iskustvo od 21. maja 2006. uci nas da se referendumom mogu zatomiti cak i najdublje podjele – zato državnu samostalnost niko normalan danas ne dovodi u pitanje. Sa druge strane, brojne su nasilne i diskriminatorne odluke parlamentarne vecine i Vlade CG, koje su donijete u Skupštini ili u samom Kabinetu, a koje su “konzervirale” (a neke cak i produbile) one podjele kojih su se te odluke ticale, i koje zato vecinska javnost i dan danas osporava, pojašnjava Pavlovic.
Prema njegovim rijecima, crnogorska javnost ima pravo da cuje istinite, razumne i uvjerljive razloge za pristupanje NATO-u, i zaslužuje da joj te razloge saopšte nekorumpirane licnosti od povjerenja.
- Nema dileme da bi takav pristup obezbijedio vecinsku javnu podršku uclanjenju Crne Gore u Alijansu, cime bi se stekli uslovi za uspješan Referendum. PZP ne želi da odluku o uclanjenju u NATO bude još jedna konfliktna politicka odluka, i smatramo da ovo strateško pitanje moramo riješiti na dugorocno stabilan nacin, zakljucio je Pavlovic.