Kako javljaju slovenački mediji, do daljnjega će parlament voditi najstariji zastupnik, a to je Jakob Presečnik, zastupnik Slovenske narodne stranke.
Virant je poslanicima danas ponovio da je ostavku dao zbog toga jer predsjednik vlade Janez Janša zbog korupcijske afere ne želi dati ostavku, na što su ga uz Virantovu Građansku listu (GL) pozivale još dva koaliciona partnera u vladi, Slovenska narodna stranka i Demokratska stranka penzionera.
Predsjednik DESP Karl Erjavec, koji krajem idućeg mjeseca namjerava da podnese ostavku na funkciju ministra vanjskih poslova, je o razrješenju sve dublje političke krize razgovarao sa Alenkom Bratušek koja je preuzela mjesto predsjednice opozicione stranke Pozitivna Slovenija (PS) umjesto ljubljanskog gradonačelnika Zorana Jankovića.
Erjavec je nakon sastanka sa Bratušek rekao da je bilo razgovora o mogućnosti oblikovanja nove većine u parlamentu koja bi predložila nekoga drugog za mandatara tehničke vlade umjesto Janše, ali da situacija još nije jasna i da bi moguća tehnička vlada bila privremeno rješenje nakon kojega bi vjerovatno ipak bili potrebni prijevremeni izbori. Erjavec je najavio da će se razgovori stranaka koji se za takvu mogućnost zauzimaju nastaviti i idućih dana.
Novog predsjednika parlamenta koji će naslijediti Viranta po zakonu može predložiti grupa od najmanje 10 zastupnika, a pri glasanju mora dobiti natpolovičnu većinu glasova. Obično je nakon svakih izbora izbor predsjednika parlamenta signal koji pokazuje koje će se stranke povezati u koaliciju i formirati vladu.