“Zaista više nema nepoznanica vezano za bilo koji od predloga. Za tako složen proces kakav je reforma Savjeta bezbijednosti to je posebno važno. Međudržavni pregovori su u kvalitativnom smislu produbili pregovarački proces, ali tek treba da se upustimo u suštinske pregovore. Stoga je očigledno i od urgentnog značaja za relevantnost samog Savjeta bezbijednosti da ne nastavimo sa „uobičajenim radom“.
Na nama, državama članicama Ujedinjenih nacija, je da nađemo novi pristup, kako bi se angažovali na konstruktivniji način i fokusirali na rezultate. To će nas približiti željenoj reformi, koja će biti najšire prihvaćena i to vezano za svih pet aspekata reforme. U tom kontekstu, pokušaj da stvorimo osnov za moguće kompromisno rješenje i zajednički imenilac koji će se dalje nadograđivati može biti vrlo koristan. Neki od elemenata koje bi u tom smislu trebalo razmotriti, mogli bi biti zajednički stav kao i iskustvo drugih međunarodnih organizacija i multilateralnih inicijativa, kao i unapređenje metoda rada”, naveo je Lukšić
Istakao je da tokom pregovora svi moraju pokazati visok stepen fleksibilnosti i pragmatičnosti, kako bi stvorili atmosferu povjerenja i dobronamjernosti.
“To će nam omogućiti da preduzmemo konkretne korake na ostvarivanju našeg krajnjeg cilja. Ako stalno imamo na umu širu viziju reforme, ne možemo se fokusirati samo na sopstvene interese i aspiracije. Moramo uzeti u obzir i interese i aspiracije drugih, ako zaista želimo da ostvarimo napredak. Od presudnog je značaja da budemo realni i svjesni činjenice da neki od postojećih predloga, ako ne pojedinačno, a ono kao dio šireg objedinjenog paketa, definitivno nijesu primjenljivi i mogli bi se zaista pokazati kontraproduktivnim za rad Savjeta bezbijednosti. Smatram da svaka država članica ima svoj interes i želi da vidi reformu Savjeta bezbijednosti koja će odraziti postojeće globalne okolnosti u 21. vijeku. Ali, stav većine država članica UN vezano za reformu Savjeta bezbijednosti još uvijek nije poznat, barem ne formalno. Kako bi pokrenuli reformski proces, zaista smatram da bi bilo vrlo korisno da se čuje veći broj stavova, da bismo stekli jasniju sliku opšteg stanja. Siguran sam da bi nam to značajno pomoglo u daljim aktivnostima vezano za ovo jako kompleksno pitanje”, rekao je Lukšić, napominjući da “sukobi našeg doba “moraju biti shvaćeni kao dodatni podsticaj za postizanje saglasnosti o uspostavljanju efikasnijeg, transparentnijeg i odgovornijeg Savjeta bezbijednosti”.
-Svjestan toga, apelujem na sve nas da ostavimo iza sebe stare pristupe i metode, koji su se pokazali neefikasnim i nedjelotvornim. Nećemo biti na dobitku ako koristimo slabosti drugih, već umjesto toga treba da budemo inovativni i prepoznamo i ujedinimo svoje snage i prednosti. Na taj način stvaramo okruženje u kojem ćemo dijeliti zajedničke vrijednosti, jer reformisani i unaprijeđeni Savjet bezbijednosti predstavlja, iznad svega, naš zajednički cilj i potrebu. Pronalaženje paket rješenja za reformu Savjeta bezbijednosti predstavlja složen i prilično izazovan zadatak. Crna Gora će i dalje biti fleksibilna i otvorena za ideje i predloge koje daju države članice. Crna Gora je spremna da pažljivo razmotri sve predložene mogućnosti i podrži ona rješenja koja će donijeti najširu moguću podršku reformama. Opciju koja će osigurati da Savjet bezbijednosti nastavi da vrši svoju ulogu u očuvanju i jačanju međunarodnog mira i bezbijednosti na najefikasniji način. Ovaj sastanak će dati korisne i praktične ideje i smjernice za dalji nastavak reformskog procesa, od kojeg će svi imati koristi- zaključio je Lukšić.