Ona je istakla da najveći problem predstavlja u istrazi što na zamolnice o dokumentima koje je tužilaštvo upitilo u SAD nije još odgovoreno.
- Da bi se dostavile zamolnice, ponkad su potrebne i godine. Uputili smo zamolnice vezano za dokumente i informacije u slučaju Telekom kod VDT Mađarske i u SAD, ali još nemamo odgovore. Iz Mađarske su odlučili da te informacije tretiraju kao tajne, a oni kao i mi imaju problem da daobiju podatke iz SAD, rekla je Čarapić na saslušanju.
Osim Čarapić, saslušanju prisustvuje vršilac dužnosti direktora Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranje terorizma, Veselina Lekića.
Član Odbora iz DF Koča Pavlović, komentarišući probleme sa kojima se susrelo tužilaštvo kada su u pitanju zamolnice, rekao je da VDT treba da pokrene krivični postupak i da će dobiti informacije.
Pavlović je kazao da je da je bivši direktor Uprave za sprječavanje pranja novca Predrag Mitrović proslijeđivao informacije Milu Đukanoviću u slučaju Telekom.
- Vi morate da ispitate zašto je Mitrović dao informacije Đukanoviću koji je bio privatno lice, a ne vama. Rješavanje afere Telekom je evropska obaveza i ne treba je miješati sa politikom, rekao je Pavlović.
Čarapić je odgovorajući Pavloviću, kazala da su Mađari dostavili dio podataka ali to ne daje osnov za pokretanje krivičnog postupka.
- Krivični postupak ne možemo pokrenuti na osnovu saslušanja, već na osnovu dokaza i tek kad sud podigne optužnicu, a do toga je dug put, rekla je Čarapić.
Milutin Simović iz DPS-a rekao je da ga afera Telekom podsjeća na duvansku aferu, kao i da će epilog biti isti-odustajanje od tužbe. On je istakao da su obje afere proizvedene radi političkog obračuna sa vlašću.
-Izvođači, podizvošači i glumci u aferi Telekom su različiti ali je zajednički imenitelj isti-politički gubitnici, rekao je Simović.
Član Odbora iz redova DF-a Andrija Mandić rekao je da je nezadovoljan radom Tužilaštva i Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranje terurizma. On je predložio da Ministarstvo vanjskih poslova uputi urgenciju kod državnih organa SAD da bi u što skorijem roku dobili odgovor na zamolnicu koju je poslalo tužilaštvo. To je kao prijedlog proslijeđeno na razmatranje Skupštini.
Današnja sjednica Odbora za antikorupciju trajala je gotovo četiri sata. Značajan dio sjednice protekao je u političkim prepucavanjima predstavnika vladajuće koalicije i opozicionih stranaka i u ponavljanju već mnogo puta izrečanih stavova u vezi afere Telekom.
Dok su iz DPS-a ponovili da se radi o politički motivisanoj aferi, opozicioni predstavnici su naglasili da su nezadovoljni radom tužilaštva i državnih insitucija.
Krajem prošle godine Dojče Telekom i njegova mađarska podružnica Mađar Telekom pristali su da plate kaznu od oko 95 miliona dolara u okviru nagodbe o sudskoj tužbi, u kojoj se tvrdilo da su bivši rukovodioci te dvije kompanije potkupili državne funkcionere u Crnoj Gori i Makedoniji.
SEC je optužio bivše direktore Mađar Telekoma da su dvojici funkcionera crnogorske Vlade i "sestri visokog Vladinog zvaničnika koja se bavi advokaturom" platili 7,35 miliona eura mita u procesu privatizacije Telekoma Crne Gore 2005. godine.
Pred Okružnim sudom u Njujorku održano je 18. januara posljednje ročište po tužbi američke Komisije za hartije od vrijednosti (SEC) protiv tri bivša direktora Mađar telekoma koji su, kako se navodi u tužbi, 2005. godine korumpirali zvaničnike crnogorske i makedonske Vlade.