"Elektroprivredi Srbije" hitno je potrebna pozajmica od 300 miliona eura, kako bi izbjegla bankrot, rečeno je agenciji Beta u EPS-u. Viceguverner Narodne banke Srbije Veselin Pješčić ocijenio je da je bankrotstvo EPS-a malo vjerovatno s obzirom na značaj tog javnog sistema.
"Eventualno bankrotstvo EPS-a je nešto što mi nijesmo sagledavali u našim analizama", rekao je Pješčić na konferenciji za novinare.
Pješčić kaže da centralnu banku, uslovno rečeno, najviše brine najavljeno povećanje cijene struje, jer će uticati na rast inflacije.
"Ono što mi znamo je da je najavljeno povećanja cijena energenata za nekih 12 odsto, što će na rast inflacije uticati za oko 0,8 procentnih poena", objasni je viceguverner NBS.
Taj kredit omogućio bi otplatu dospjelih rata ranijih pozajmica EPS-u, jer to preduzeće nema novca da redovno izmiruje obaveze prema kreditorima.
"U slučaju da Upravni odbor EPS-a ne odobri raspisivanje tendera za nabavku najpovoljnijeg kredita, kompaniji preti bankrot već krajem marta", rekao je Beti direktor sektora za odnose s javnošću EPS-a Milan Mirosavljević.
Sjednica Upravnog odbora EPS-a, koja je juče trebalo da bude održana, otkazana je s obrazloženjem da su potrebne dodatne konsulatacije s Vladom Srbije.
Na sjednici UO EPS-a tema je trebalo da bude i izbor javnog snabdevača strujom, što je predviđeno Zakonom o energetici i zaključkom Vlade Srbije o restrukturiranju kompanije. Prema informacijama Bete, Vlada Srbije će hitno raspravljati o stanju u EPS-u.
Na čelu UO EPS-a je Aco Marković, koji je na tu funkciju postavljen u mandatu prethodne vlade.
Ministarstvo energetike obezbijediće redovno snabdijevanje potrošača električnom energijom i preduzeti sve zakonske mjere da se obezbijedi stabilnost sistema, rečeno je agenciji Beta u tom ministarstvu.
Povodom upozorenja EPS-a da toj kompaniji prijeti bankrot, u Ministarstvu energetike istakli su da je Vlada Srbije usvojila program poslovanja EPS-a u 2013. i da Upravni odbor te kompanije treba da ga sprovodi.
U Ministarstvu su istakli i da svakodnevno prate situaciju snabdijevanja električnom energijom i da će na prvi nagovještaj da su mogući problemi preduzeti odgovarajuće mjere.
Kako su naveli u Ministarstvu, po novom Zakonu o javnim preduzećima funkciju upravnih odbora svih javnih preduzeća, uključujući i EPS, preuzeće nadzorni odbori, a do njihovog postavljanja postojeći upravni odbori će obavljati redovne poslove.
To ne znači da stari upravni odbori, u međuvremenu, ne treba da rade, jer su odgovorni za poslovanje tih kompanija, ukazali su u Ministarstvu.