„Naravno, uz podršku države i sveobuhvatnu saradnju sa Europolom, kako bi se u budućnosti otklonio bilo kakav rizik od namještanja utakmica. U posljednje vrijeme smo navikli da se crnogorski fudbal u medijima, domaćim i stranim, pominje u pozitivnom kontekstu, pogotovo zahvaljujući sjajnim igrama naših reprezentativaca, zato se svi moramo dati doprinos da se u budućnosti naši klubovi i igrači ne pominju u kontekstu sumnjičenja za namještanje utakmica. Potpuno sam saglasan sa generalnim sekretarom FIFProa da je riječ o organizovanom kriminalu i kriminalcima, a ne o fudbalerima koji zarađuju za egzistenciju igrajući fudbal. Mi ćemo svakako sa naše strane dati doprinos u projektu edukacije igrača, a već smo u više navrata navodili da će uvođenje jedinstvenog ugovora o radu sa minimumom uslova zaštitilo prava igrača i jasnije definisala obaveze kako kluba tako i igrača“, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika, a koje je potpisao Željko Janović.
On navodi da su sumnje oko namještanja mečeva već razmatrane na sastancima FIFPro-a još prije dvije godine, ali da je ova istraga Europola pokazala da je situacije mnogo ozbiljnija i da je ta pošast uzela više maha nego što se pretpostavljalo.
“Nakon istrage koju je obijelodanio Europol, FIFPro želi da naglasi da je vrijeme da sve interesne strane u fudbalu preduzmu neophodne mjere.
Istraga od strane Europola objelodanila je dokaze o koruptivnom uticaju koji ima organizovani kriminal na profesionalni fudbal. Ukupno 425 osobe, uključujući klupske zvaničnike, sudije, igrače i kriminalce iz više od 15 zemalja su osumnjičeni da su učestvovali u pokušaju namještanja više od 380 profesionalnih fudbalskih mečeva širom svijeta.
FIFPro urgira na sve aktere u fudbalu da preduzmu odgovornost i doprinesu obezbjeđivanju neophodnih uslova kako bi se pomoglo u iskorjenjivanju namještanja mečeva u profesionalnom fudbalu“, podsjeća Janović.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.