Prizori građana kloji se bore da se dočepaju vreća paradajza i praziluka koje su poljoprivrednici bacali iz kamina parkiranih pred zgradom Ministarstva poljoprivrede uznemirili su javnost i izazvali oštre komentare.
- Ovi prizori me ljute. Ljut sam zbog ponosnog naroda koj nema dovoljno hrane da jede, koji ne može da obezbijedi grejanje, niti da sastavi kraj s krajem - izjavio je tim povodom Kostas Barkas, poslanik ljevičarske partije Siriza.
Dijeljenje besplatne hrane najpre je započelo mirno. Nakon što su zemljoradnici objavili da će dijeliti bespletnu hranu u okviru svog desetonevnog štrajka, izazvanog odlukom konzervativne vlade da poveća poreze za poljoprivrednike, stotine građana su mirno formirale redove pred Minsitarstvom poljoprivrede u Atini.
Ali kada su zalihe beplatnog voća i povrća na improvizovanim tezgama počele da se smanjuju, građane je zahvatila panika, a akcija zamišljna kao mirni protest dobre volje, pretvorila se u haos.
Napetost su još više povećale desetine ljudi, neki od njih i sa malom djecom u rukama, koje su krenule ka kamionima sa hranom parkiranim u blizini pokušale da se izbore za preostalu hranu, gurajući se i saplićući među sobom. U toj gužvi, jedan čovjek je pao, a ostali su gazili preko njega naneli mu povrede.
Od privrednog kolapsa u Grčkoj životni standard tamošnjeg naroda je znatno opao, a u šestoj uzastopnoj godini recesije nezaposlenost dostiže rekordan nivo.
Da bi izbjegla bankrotstvo, zemlja je prinuđena da sprovodi bolne mjere smanjenja plata i penzija koje EU i MMF od nje zahtevaju u zamenu za finansijsku pomoć za izalazak iz dužničke krize.
Grci se žale da su smanjeni prihodi i rast poreskih nameta života životne troškove učinili nepodnošljivim.
- Teško je. Nisam mogla ni da pretpostavim da ću ovako završiti - kaže Panagijota Petropulos (65), koja živi od 530 eura penzije, a 300 evra joj odlazi samo na kiriju.
- Ne mogu sebi da priuštim ništa, čak ni voće na pijaci. Sve je skupo, cijene samo rastu, a naši prihodi su sve manji i nezaposlenost je sve veća - žali se ona.