Prvi čovjek "Majkrosofta", koji se posljednjih godina više bavi humanitarnim radom i namjerava da pokloni veći dio svog ogromnog bogatstva u dobrotvorne svrhe, objasnio je za CNN zašto u svom godišnjem saopštenju više govori o dobrim nego o lošim vijestima, prenosi b92.
"Kroz brojne inovacije, život postaje sve bolji i to zaista zapanjujućom brzinom. Jedan od statističkih podataka koji, mislim, pokazuje šta je svijet postigao je broj djece mlađe od pet godina koja umru svake godine - 1960. on je bio veći od 20 miliona, a sada je spušten na 12 miliona, uz naznake da će već 2015. to biti prepolovljeno, na šest. To je rekordno smanjenje", rekao je Gejts.
On je rekao da tome doprinose vakcinacija protiv bolesti, što je i jedna od glavnih delatnosti njegove Fondacije, kao i sve bolje snabdijevanje hranom ugroženih područja.
"Mislim da je crn pogled na svijet posljedica toga što se loše vijesti često dese odjednom, pa budu udarne vijesti, a dobre vijesti stižu malo po malo. Čak je i jačanje interneta sada neka mala stvar koju možete i da propustite. Sada biste mogli da pomislite da je život nekada bio bolji, da je sada loše, ali to nije ni blizu istine", smatra Gejts.
Gejts, čije se bogatstvo procjenjuje na oko 65 milijardi dolara (nakon što je u dobrotvorne svrhe dao 28 milijardi), kaže da ne želi da potcjenjuje nedaće kroz koje prolaze ljudi, ali da želi da ukaže na ono što je dobro.
"Tu je učenje preko interneta, knjige su dostupnije, stvari su se mnogo poboljšale u posljednjih 20 godina. Kada pogledate da se prosječna plata u SAD nije povećala, mogli biste da kažete da se ništa ne mijenja, ali to baca sjenku na druge stvari. Da li biste radije bili gej sada ili prije 20 ili 50 godina? U Africi se BDP nije povećao, ali se udvostručio životni vijek, pismenost je skočila sa 20 odsto na 60 odsto", rekao je Gejts.
On je podvukao da misli da se inovacije potcjenjuju više nego ikada u istoriji čovječanstva.
"Istina je da je 'internet balon' bio precijenjen i da je to bilo pomalo neprijatno, ali nije dobro to što ljudi vide samo političke blokade, ili brojke kojima se nešto mjeri, pa zbog toga propuštaju da osjete napredak i u bogatom svijetu i u zemljama u razvoju", rekao je Gejts.
Govoreći o situaciji u SAD rekao je da smatra "demokratija uvek sebe ispravi" iako je mnogo puta bila na iskušenjima, ali da mu je prosto nevjerovatno da nema dogovora oko pitanja kao što je budžet.
"Nisam ekspert za politiku, ali to što rade je ludost. Ni običan posao ne možete da vodite kratkoročno, sa planom od dva mjeseca", rekao je Gejts.
On je dodao i da smatra da je ulaganje u obrazovanje ono što je potrebno svijetu i da se raduje što dostupnost visokih tehnologija i interneta pomaže u tome.
"Moramo da radimo na tome da nastavnici i profesori dobijaju povratnu informaciju, njima niko ne govori dobro si uradio ovo, a ono si uradio loše. Potrebno je uložiti u sisteme koji će pomoći da se stvori okruženje koje podržava usavršavanje profesora, podstiče ih da bolje rade sa đacima, koji će tako biti bolje pripremljeni za život poslije školovanja. To ulaganje će se svakako isplatiti", smatra Gejts.
Foto: telegraph.co.uk