Prvi koraci na ovom planu se već realizuju kroz partnersku saradnju saradnju Danskog zavoda za izbjeglice, Fonda za obrazovanje Roma iz Mađarske, NVO Green home, Juventasa i Pravnog centara.
Sve aktivnosti ovog projekta, posebno one koje se odnose na tehničku pomoć, Projektnoj implementacionoj jedinici treba pažljivo iskoordinirati i sa Regionalnim stanbenim programom kroz ekspertsku pomoć nacionalnim institucijama, dodao je direktor Zavoda za izbjeglice Željko Šofranac.
Sekretar sekretarijata pri lokalnoj upravi Glavnog grada, Snežana Mijušković naglasila je da se tehnička pomoć, u okviru ovog projekta u najvećem treba odnositi na obučavanje i osposobljavanje administrativnog kadra, na sticanju znanja i vještina za izradu projektnih dokumenata.
Direktor za nacionalne projekte HCL konsaltinga, Steven Pantazopulos upoznao je ministra Boškovića da kancelarija za nacionalne projekte u Crnoj Gori postoji vrlo kratko vrijeme i da će njena misija doprinijeti učešću u programiranju, kao i koordinaciji i monitoringu svih akcija koje se odnose se na pitanja zapošljavanja i socijalne inkluzije izbeglica i interno raseljenih lica, kao i na jačanju kapaciteta za korišćenja IPA fondova.
Ekspertska podrška koju će pružati odnosiće se na afirmisanje i unapredjenje postojećih kapaciteta čime će se obezbjediti kontinuiran napredak na nacionalnom nivou.
Pored evidentnih napora koje je Crna Gora uložila za integraciju i povratak raseljenih i drugih interno raseljenih lica koja žive u Crnoj Gori, sagovornici su se saglasili da se u budućem periodu raseljeničko pitanje u partnerskim odnosu svih u projekat angažovanih subjekata, privede kraju.