- Pitanje CANU je uistinu postalo političko pitanje. A kada akademija nauka i umjetnosti postane političko pitanje, tu očigledno onda nešto nije dobro, negdje je došlo do greške. CANU ne može i ne treba da vodi politiku, već treba da se traži rješenje kroz razgovor, kroz neku neposrednu komunikaciju, kako bi se u interesu svih došlo do optimalnog rješenja i da bi se na kraju realizovala ta generalna ideja objedinjavanja naučnog i umjetničkog potencijala u Crnoj Gori - kaže Radonjić.
On je takođe rekao kako CANU nije bio inicijator donošenja novog Zakona, i da je ta akademija pokušala da tokom njegovog donošenja "iskaže mišljenje i svoje stavove", koji nisu naišli na razumijevanje.
- Predlagač, odnosno Vlada, nije uspjela da dobro pravno izrazi osnovnu ideju. Tako je u primjeni zakona došlo do različitih interpretacija. To je otvorilo konfrontaciju između Akademije i predlagača koja nije bila željena. Došlo je do situacije koja je bila neočekivana i koja je dobila negativan tok.
Radonjić smatra da je CANU formalno sprovela zakon, a da je o njoj "neopravdano produkovana negativna slika u javnosti". Uz to, mišljenja je da "pristup u kome institucije gube bitku sa politikom nije dobar i tu svi na kraju gube" i kako o tome treba drugačije razmišljati.
- Onaj krug ljudi sa kojima ja komuniciram pokazuje spremnost da se nađu rješenja koja su prihvatljiva da se članovi DANU ne osjećaju neprijatno. Kao što se i mi osjećamo neprijatno zbog nekih za nas neprihvatljivih optužbi, tako i njima ovakav način polemike i realizacije te osnovne ideje sigurno nije prihvatljiv. Više je to pitanje načina kako da se realizuje nego osporavanje generalno dobre ideje. Prosto je tu nesporazum - rekao je Radonjić intervjuu za podgorički list.
Foto: upravapolicije.com