Za akciju 5. septembra na Cetinju, građani Crne Gore nagradiće policiju sa 900 hiljada eura. Riječ je o bruto iznosu ‘nagrada’ za policiju i njene rukovodioce.
Iz Vlade su kratko saopštili kako je ta odluka, koju su uz njenog predsjednika Krivokapića aminovali ministri Sergej Sekulović i Milojko Spajić, donijeta na osnovu toga što je, prilikom protesta povodom ustoličenja mitropolita SPC Joanikija, policija “realizovala zadatak” na “stručan i profesionalan način”.
Mnogo toga još u magli
Zanimljiva je ta konstatacija, naročito jer o akciji policije tog dana postoji mnogo, najblaže rečeno, kontradiktornosti, pa i obećanja koja još nijesu ispunjena. Jedno od njih izrekao je i sam Krivokapić, koji je davno probio rok od “sedam dana” za informisanje javnosti.
U najmanju ruku maglovit ostaje i razlog intervencije policije, s obzirom na to da niko nije potvrdio kako je ona uslijedila nakon misterioznog molotovljevog koktela. Iako su nekoliko dana pokušavali da putem pojedinih medija ‘dokažu’ tu tvrdnju, kasnije su odustali, pa je i sam vicepremijer Dritan Abazović rekao da molotovljev koktel nije uzrokovao intervenciju u ranim jutarnjim satima.
Abazović se pritom u niz navrata izvinjavao građanima Cetinja, no uprkos tome ni on očito nije imao ništa protiv 900 hiljada vrijedne ‘nagrade’.
Neispunjena obećanja
Savjet za građansku kontrolu policije je nedugo po dešavanjima na Cetinju ustvrdio kako je tokom akcije policije bilo prekomjerne upotrebe sile, pri čemu su demantovani i prvobitni navodi policije kako nije bilo upotrebe gumenih metaka.
Premijer Krivokapić je šestog septembra kazao kako će biti preispitan ‘svaki čin svakog pojedinca’, i to u roku od sedam dana.
“U komandnom dijelu odgovornosti će biti preispitan svaki čin svakog pojedinca koji je obezbijedio li nije obezbijedio, uradio ili ne, djelovao ili ne i to će u sljedećih sedam dana biti urađeno i vi ćete biti informisani”, rekao je on.
Prošlo je duže od mjesec - nikakve informacije nije bilo.
“Neprijatnosti” i nezakonita uputstva
Krivokapić je pritom na nezakonit način 5. septembra htio da preuzme komandu nad policijom. To je potvrdio njegov ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović krajem septembra.
“U ovoj situaciji to uputstvo nije bilo zakonito, jer operativna nezavisnost policije znači da ne može niko, ali niko, pa ni ministar unutrašnjih poslova, ništa dalje”, kazao je Sekulović na sjednici skupštinskog Odbora za bezbjednost.
Sekulović i direktor Uprave policije Zoran Brđanin ranije su u zajedničkom saopštenju priznali kako su građani imali “neprijatnosti” kada je u pitanju akcija policije.
Pljuštale predstavke građana
Savjet za građansku kontrolu policije prošlih sedmica bio je zatrpavan predstavkama građana - kako onih koji su učestvovali na protestima, tako i onih koji su peti septembar provodili u zatvorenim stanovima. Bilo je tu svega - od onih koji su navodili kako je policija prema njima postupala krajnje neprofesionalno, do roditelja koji su ukazali kako su djeca sa posebnim potrebama tog jutra ostala bez prijeko potrebne pravovremene zdravstvene njege.
Na društvenim mrežama i dalje osviću snimci na kojima se vidi kako policija neumjereno, često i kada naspram njih nije bilo ljudi, ispaljuje hemijska sredstva.
Niko se nije oglašavao ni povodom sve brojnijih dokaza da su u Cetinjskom manastiru 5. septembra bili članovi proruskih, kako mediji navode i ekstremističkih grupa. Ukoliko su oni zaista bili u manastiru, ko im je - s obzirom na rigorozne bezbjednosne mjere - dozvolio da budu tamo i kojim povodom?
Naposljetku, ostaje pitanje na osnovu čega će građani izdvojiti gotovo milion eura? Na osnovu Krivokapićeve procjene?