Politika

Pripreme crnogorskog pregovaračkog tima za poglavlje 27

briselok
Od 4. do 8. Februara u Briselu je održan petodnevni sastanak eksplanatornog analitičkog pregleda za 27 poglavlje, na kojem je predstavljeno evropsko zakonodavstvo u oblasti životne sredine.

Pripreme crnogorskog pregovaračkog tima za poglavlje 27
Portal AnalitikaIzvor

Sastankom su predsjedavale pomoćnica ministra održivog razvoja i turizma i šefica radne grupe za poglavlje 27 Ivana Vojinović i savjetnik u Direkciji za Hrvatsku, Crnu Goru, Makedoniju, Tursku i Island u Generalnoj direkciji za proširenje Marta Garsija Fidalgo, saopšteno je  Portalu Analitima iz Ministarstva održivog razvoja.

Predstavnici Evropske komisije su članovima crnogorske radne grupe predstavili sadržaj ovog poglavlja i pružili potrebne informacije i uputstva u pravcu daljeg usklađivanja i primjene evropskog zakonodavstva u životnoj sredini.

Predstavljeno je oko 120 propisa u sljedećim oblastima: horizontalno zakonodavstvo, kvalitet vazduha, upravljanje otpadom, kvalitet voda, zaštita prirode, kontrola industrijskog zagađenja, hemikalije, buka u životnoj sredini, civilna zaštita i klimatske promjene. Oko 40 eksperata EK je održalo 52 prezentacije.

Osnovni cilj sastanka bio je da pripremi crnogorski pregovarački tim za drugi sastanak s Evropskom komisijom koji je zakazan za mart 2013., a na kojem će crnogorska administracija predstaviti zakonodavni okvir i nivo njegove usaglašenosti sa EU propisima u ovom pregovaračkom poglavlju.

Predstavnici EK su ukazali na kompleksnost poglavlja 27, kao i na činjenicu da će Crna Gora u ograničenom periodu morati da se prilagodi zahtjevnim EU propisima koje su države članice razvijale decenijama.

Posebno je skrenuta pažnja na finansijske izazove koji prate implementaciju EU pravne tekovine. Iskustvo svih novih zemalja članica EU jasno potvrđuje da je ispunjavanje zahtjeva u ovoj oblasti jedan od ključnih kriterijuma za članstvo u EU. Pored činjenice da čini oko 1/3 EU Acquis-a i zahtijeva snažne administrativne kapacitete i efikasnu implementaciju, ovo poglavlje iziskuje i izuzetno velika finansijska sredstva za izgradnju nove/održavanje postojeće ekološke infrastukture, sanaciju posljedica zagađenja i degradacije prirodnih resursa, kao i za uspostavljanje novih standarda i preventivnih mehanizama daljeg ugrožavanja životne sredine.

Crnogorska strana je istakla snažnu posvećenost nastavku kvalitetnog sprovođenja reformi u ovoj oblasti. Na sastanku je zaključeno da je usklađivanje nacionalnog zakonodavstva i prakse sa evropskim standardima u ovoj oblasti od posebnog značaja za uspješan nastavak reformskog procesa i napredovanje prema EU.

 

 

Portal Analitika