Prema Studiji o priključivanju i radu distribuiranih izvora energije u elektroenergetskom sistemu Crne Gore, za izgradnju tih dalekovoda je potrebno 20 miliona eura, treba da ga finansiraju koncesionari na izgradnji malih hidroelektrana.
Naime, postojeća distributivna elektroenergetska mreža Crne Gore, kao i svaka elektroenergetska mreža u regionu, bila je građena za snabdijevanje potrošača na niskonaponskom nivou.
- Zbog toga je Ministarstvo ekonomije, u saradnji sa UNDP, naručilo izradu Studije o priključivanju i radu distribuiranih izvora energije u elektroenergetskom sistemu Crne Gore, čiji je nacrt završen i objavljen na sajtu www.oie-res.me. Preporuke iz Studije ukazuju da je potrebno što prije početi sa izgradnjom nove 35kV distributivne mreže na sjeveru Crne Gore, što je i zahtjev svih koncesionara. Za izgradnju ove mreže potrebno je investirati ukupno oko 20 miliona eura, a obaveza koncesionara po ugovorima je da istu izgrade. Navodi se Informaciji Ministarstva ekonomije, dostavljene Portalu Analitika.
Prema procjeni iz Ministarstva ekonomije, očekuje se da će, uprkos kašnjenju, ove godine u rad biti pušteno najmanje pet malih hidroelektrana.
Na realizaciji projekta izgradnje malih HE, osim kašnjenja investitora u ispunjavanju ugovorenih obaveza značajan uticaj imalo je i nepostojanje prostorno-planskih dokumenata na lokalnom nivou kao i nedovoljno razvijena prenosna i distributivna elektroenergetska mreža i mogućnost priključenja elektrana na elektroenergetski sistem.
Pored toga često su, kako je naveo, prisutni i problemi sa lokalnim stanovništvom zbog stečenih prava korišćenja lovnog potencijala i rješavanje imovinsko pravnih odnosa.
Instalisana snaga malih hidroelektrana na sjeveru Crne Gore trebala bi da bude 100 megavata a vrijednost investicije oko 140 miliona eura. P.Z.