Društvo

Forum MNE, GA i USSCG: Otvoreno pismu ministru Stijepoviću

Tri-organizacije
U
otvorenom pismu nevladinih organizacija Forum MNE i Građanske alijanse, kao i Unije slobodnih sindikata Crne Gore, ministru prosvjete Slavoljubu Stijepoviću stoji da je neophodno da se izvrše izmjene zakonskih rješenja imenovanja direktora javnih obrazovnih ustanova.

Forum MNE, GA i USSCG: Otvoreno pismu ministru Stijepoviću
Portal AnalitikaIzvor

Predstavnici ovih organizacija smatraju da je potrebno izvršiti izmjene u zakonskim rješenjima po kojima direktore škola imenuje i razrješava ministar, pri čemu se zaobilaze školski odbori. Takođe su mišljenja da su potrebne promjene u odnosu predstavnika ministarstva u školskom odboru čime bi se povećao broj članova zaposlenih, lokalne samouprave, kao i predstavnika roditelja i đaka u školskom odboru.

„Način biranja direktora obrazovnih ustanova nije u skladu s procesima transparentnosti, depolitizacije, uključenosti svim zaintersovanih grupa i proklamovanom načelu decentralizacije u Crnoj Gori“ stoji u otvorenom pismu GA, Forum MNE i USSCG.

Prema Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o opštem obrazovanju i vaspitanju, Vlada Crne Gore kao osnivač, preko Ministarstva prosvjete i nauke, bira i razrješava direktore škola. Predstavnici tri gore navedene organizacije smatraju da se ovim „umanjuje uticaj i značaj školskih odbora u postupku izbora i razrješenja direktora“ te da se njihova funkcija svodi na tehničko raspisivanje konkursa.

„U prilog to tvrdji, ide i odnos broja članova školskog odbora, bez obzira na preovladavajući stav da predstavnici zaposlenih, socijalnih partnera, roditelja, učenika i lokalne samouprave treba da imaju većinu u tom odboru. U postojećoj strukturi školskih odbora većinu imaju predstavnici osnivača, odnosno Vlade pa je na taj način u procedurama koji se tiču izbora i vođenja obrazovnih ustanova ostavljen ogroman prostor za politizaciju, i druge vrste pritisaka“ saopšteno je u otvorenom pismu.

Ovakva politika, shodno njihovom mišljenju, „negativno utiče na na podizanje transparentnosti procesa odlučivanja u obrazovanju, kvalitet nastave i selekciju kadrova a otvara i veliki prostor za eventualnu pravnu nesigurnost kandidata i mogućnost politizacije i pristrasnosti u postupku izbora direktora“.

Istražujući iskustva zemalja iz regiona predstavnici Forum MNE, GA i USSCG zaključili su da Crna Gora predstavlja „izuzetak kada je u pitanju stepen centralizacije u obrazovnom sistemu“.

Kao primjere iz okruženja navode Srbiju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku, gdje postoje različiti načini imenovanja i biranja direktora škola. Smatraju da jedino u Crnoj Gori postoji centralizacija koju nigdje u Evropi nisu primijetili.

„U Bosni i Hercegovini na nivou kantona se odlučuje način izbora odnosno procedure koje će se koristiti kada je u pitanju izbor i razrješavanje direktora obrazovnih ustanova. U tom pravcu u kantonu Tuzla ostvaren je napredak a decentralizacija uspostavljena na taj način što su ovlašćenja prenijeta sa ministra na školske odbore. U fazi je izmjena procedura i u kantonu Sarajevo u cilju smanjenja prostora za vršenje političkih pritisaka i partizaciju“ stoji u otvorenom pismu.

U otvorenom pismu se dalje navodi kako je osnovno i srednje obrazovanje besplatno, ali da su roditelji djece koja se školuju „izloženi značajnim troškovima za kupovinu neophodnih udžbenika“.

„Cijene udžbenika nijesu prilagođene socio-ekonomskom standardu i često su višestruko veće od iznosa potrebnih za izradu i štampanje takvih udžbenika. Dodatno otežavajuća okolnost je ta što su se usljed izmjena jezika u upotrebi mijenjali i nastavni udžbenici, pa djeca ne mogu koristi knjige koje su koristile prethodne generacije“ saopštili su predstavnici Forum MNE, GA i USSCG.

Iz ovih organizacija pozivaju Ministarstvo prosvjete i sporta da uvedu potrebne izmjene koje će „se početi raditi u pravcu ispunjavanja preporuka Komiteta UN-a za prava djeteta“. Kako bi se riješi problem dostupnosti udžbenika rješava postupno time što će se prije svega obezbijediti udžbenici za socijalno ugroženu djecu i prvake, „a onda u okviru besplanog obrazovanja staviti akcenat na ono koje je obavezno, te za osnovno obrazovanje obezbijediti potrebne udžbenike“.

Predlažu da „Ministarstvo u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave napravi finansijski plan za realizaciju ovog projekta, koji osim međunarodnih preporuka svoje uporište nalazi u Ustavu Crne Gore“.

„Na ovaj način potrebno je planski obezbijediti naredne generacije učenika. Pored toga, ne smijemo dozvoliti prostor za stvaranje profita i zarađivanje na račun djece i enormno visoke cijene udžbenika potrebno je sniziti i prilagoditi tržišnim cijenama a na kraju i  ukupnim socio-ekonomskim uslovima u kojima se nalazi naše društvo“ predlažu iz ove tri organizacije.

Na kraju Forum MNE, GA i USSCG zaključuju da predložena rješenja treba usvojiti do početka naredne školske godine.

 

 

 

Portal Analitika