Politika

AMFILOHIJE: Nisam okupator, ustoličen sam uz prisustvo svih predstavnika ove države

1402amfilohije
Kako sam ja okupator Crne Gore, kad sam onaj koji je ustoličen kod ćivota Svetog Petra Cetinjskog uz prisustvo svih predstavnika ove države: tadašnjeg premijera i predsjednika i ne znam ko sve nije bio, i koji je zajedno sa njima gradio, na primjer, Hram Hristovog Vaskresenja, kazao je mitropolit Amfilohije u emisiji Načisto na TV Vijesti i upitao: "A šta su onda oni kad su dozvolili da to izgradim?"

AMFILOHIJE: Nisam okupator, ustoličen sam uz prisustvo svih predstavnika ove države
Portal AnalitikaIzvor

- Sad je taj hram okupatorski, moj dobri prijatelj Marović kaže da druga država crnogorsku imovinu prepisuje na sebe, a ne znam gdje je to našao. Imovina koja je bila crkvna, sticana mukotrpno kroz vjekove i priloge, krvlju branjena, kako može da pripada tuđoj zemlji – dodao je poglavar Mitropolije crnogorsko-primorske Sprske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

Korijen sukoba sa aktuelnom vlašću vidi u „ideologiji koja se rodila iz one ideologije koja je kod nas vladala od 1945. na ovamo“, karakterišući je kao „totalitarnu, antibožnu i anticrkvenu ideologija“. Po njemu, logično je da takva ideologija „sa plemenskom sviješću koji je jedno od prokletstava Crne Gore“ bude u sukobu sa crkvom koja je „biće Crne Gore otkad ona postoji i čime je Crna Gora postala ono što jeste, stekla svoj identitet“.

Amfilohije pojašnjava kako je crkva koju predstavlja „ostala na istom“ kao prije 20 godina, i podsjeća kako „u to vrijeme većina onih koji su sada u vlasti tada nisu bili zadojeni tim 'potemkinovskim' projektom“, referirajući na nezavisnost Crne Gore.

- Tada su to bili rijetki, od 1997. već ih je bilo nešto više, a sada ih je mnogo. Nije slučajno da se crkva našla u sukobu sa nečim što nije njen duh, negira njeno biće i prisustvo, i proglašava je za okupatorsku.

Na pitanje novinara i urednika Petra Komnenića da li to znači da je crkva i dalje na istim stavovima iz '90-ih koji su za posljedicu imali desetine hiljada žrtava, mitropolit SPC je odlučno stao u odbranu same crkve.

- Ako je Amfilohije '90-ih nešto rekao, to je stav crkve samo ukoliko je saglasno sa duhom crkve. Ukoliko nije, to je samo Amfilohije i ne treba to poistovjećivati sa crkvom. Nemojte da miješate ideologiju sa crkvom. Ali, neću da poreknem da sam možda doprinio tome da se to poistovjećuje... Mnogo sam riječi izgovorio, a „nije sav pas u lajanju, niti sav čovjek u onome što kaže“. Evo, desetine mojih knjiga su štampane, pa može i po tome da se provjeri da li su te moje riječi zaista ubitačne, ili su bile oštre, prejake.

Čudna prijateljska formulacija: Komnenić je citirao Marovića koji je rekao da je potrebna „pravoslavna crkva otvorenih vrata koja neće nositi ime samo jednog, spskog naroda i koja će služiti svojoj državi, umjesto da joj se imovina knjiži u zemljišne knjige drugih država“

- Moram da priznam da me čudi takva jedna formulacija Marović, jer znamo se iz vremena kada nije bio baš na takvim položajima na kakvim je kasnije bivao. Vjerujem da se i on slaže da smo i prijatelji, što ne znači da se ne razlikujemo u nekim stavovima. Treba pitati gospodina Marovića šta to predstavlja. Njegova konstatacija nije dovoljno artikulisana, prije svega u otvorenosti. Jeste da se naziva Srpska pravoslavna crkva, ali ne treba previdjeti da je njen osnovni, vjekovni naziv Zetska mitropolija, Crnogorska mitropolija. Tako je nazivana u vrijeme Kraljevine Crne Gore, i do danas nosi to ime. Pa, ako ima prefiks „srpska“, ona isto tako ima i naziv „crnogorska“, pa ko voli neka izvoli.

Na pitanje da li je on i čelni ljudi SPC svojim porukama učinili da se u toj crkvi nepoželjnim osjećaju Crnogorci, navodeći kao primjer njegovu izjavu „zbog koje se pokajao“ – da su Crnogorci „komunistička kopilad“, kao i riječi patrijarha Irineja kako će se „tek vidjeti da li će Crnogorci postati Italijani, Vatikanci možda Albanci“ mitropolit SPC je kazao kako aktuelni patrijarh Irinej „voli malo da se šali“ i na račun samog Amfilohija, i na račun drugih, i kako „nije baš tako mislio“.

- Moja centrala nije ni Beograd, ni u Moskva, ni Cetinje, nego Jerusalim – grob Hristov i Hram Hristovog Vaskrsenja. Ti koji forsiraju ideju da Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve nije registrovana, to apsolutno nije tačno. Gospodin Brajovićje dobio pismo od mene, mislim prošlog proljeća, da se - saglasno zakonu - Mitropolija crnogorsko-primorska prijavljuje. I taj zahtjev je ignorisan, nije ni zapisan. Nisam tražio pojašnjenje - kaže on.

Amfilohije je postavio i pitanje zbog čega, po zakonu iz 1977. godine, nije tražen upis SPC kao vjerske zajednice prije 2010. godine, „nego tek tada kada je došao ministar iz ne znam koje partije i koji je krenuo da vrši nasilje nad crkvom“.

U vrijeme kad je bilo pitanje samostalnosti, kaže, razgovarao je sa Milom Đukanovićem i rekao mu „da je za zajedništvo“.

- Poštujem vlast, Crnu Goru, njenu samostalnost. Mogu da imam svoja shvatanja, ali ne miješam se u politiku. Naročito ne sada.

Rado bih se povukao: Kad je riječ o povlačenju, mogućnosti da crkvu prepusti „mlađima, koji imaju više energije, manje predrasuda i drugačije, nove poglede na crvenu organizaciju“, Amfilohije odgovara kako se, onda, „osjeća veoma mlad“.

- Da nedostaje energije, ne bih bio do decembra u Argentini i tragao za vjernicima u deset država – kaže on, ali dodaje kako „razmišlja o kraju svoje misije“, jer – „svi smo smrtni, prolazni“.

- Ja bih se itekako rado povukao u kakav lijepi manastirčić, a – hvala Bogu – imamo ih dosta. Imam dosta knjiga, umijem ponešto i da napišem, a treba mi i malo molitve da se pripremim za izlazak pred Hristovo lice. Ali, drugo je pitanje potreba crkve – kaže Amfilohije.

Kada je riječ o finansijama, Amfilohije rekao je da budžet mitropolije, prema završnom računu za ovu godinu, ne premašuju 600.000 eura, da pojedini manastiri imaju veće prihode, ali se oni koriste za održavanje.

- Da nije hotelčića u Podmainama i priloga koje imamo, konkretno, od Manastira Ostrog, teško bismo mogli da pokrijemo elementarne potrebe kao mitropolija. A crkva je dužna da obezbijedi i stan, i kola, i mjesečna primanja za svakog sveštenika - kaže i dodaje da samo 20 odsto sveštenstva nije sa strane.

Portal Analitika