Kako je saopšteno iz Vlade, najviši hrvatski zvaničnici poručili su da ta država snažno podržava integraciju Crne Gore u EU i NATO, i da ih raduje njen napredak i dinamika u tim procesima.
- Nakon ulaska Hrvatske u EU, ostaćemo privrženi politici dobrosusjedske saradnje i afirmaciji vrijednosti i standarda koji treba da doprinesu stabilnosti i ekonomskom prosperitetu regiona - poručeno je sastanaka u Zagrebu, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.
Lukšić i Josipović su, kako je saopšteno, ocijenili da su odnosi između dvije države primjer dobrosusjedske saradnje u regionu, i da ih karakteriše kontinuitet političkih kontakata na svim nivoima.
Sagovornici su ocijenili da odnosi između Crne Gore i Hrvatske idu uzlaznom putanjom i da su primjer, ne samo u regionu, već i u Evropi.
Lukšić je kazao da status kandidata obavezuje i povećava odgovornost za njegovanje i podsticanje dobrosusjedskih odnosa u čitavom regionu.
- Granica koju će Crna Gora dobiti sa EU, nakon ulaska Hrvatske u Uniju, dodatno motiviše cijelo društvo da nastavimo sa ispunjavanjem obaveza na tom putu - istakao je Lukšić.
Šef hrvatskog sabora je, kako je saopšteno iz vladinog biroa za odnose sa javnošću, u razgovoru sa Lukšićem naveo da je zadovoljan statusom hrvatske manjine u Crnoj Gori, ali i učešćem predstavnika hrvatske zajednice u radu Vlade i parlamenta.
- Posebno me raduje kada od hrvatskih građana u Crnoj Gori čujem da postoji dobar odnos države prema njima, što je pokazatelj da ta država baštini vrijednosti za koje se zalaže - kazao je Leko.
Lukšić je zahvalio na podršci u procesu evropskih i evroatlantskih integracija, a posebno na pravnoj tekovini NATO-o koju mu je danas u Zagrebu uručila potpredsjednik hrvatske Vlade Vesna Pusić.
On je ocijenio da je to gest apsolutne podrške Crnoj Gori u integracionim procesima.
- Na sastancima je ocijenjeno da postoji velik potencijal za dalje jačanje ekonomske saradnje, i da dobre političke odnose treba materijalizovati u vidu konkretnih projekata i bilateralnih inicijativa, kao što su sporazumi u oblasti ekonomske saradnje i turizma koji su danas potpisani u Zagrebu - navodi u saopštenju.
Iz Vlade je pojašnjeno da je Sporazumom između Crne Gore i Hrvatske o saradnji u oblasti turizma predviđeno jačanje odnosa između turističke privrede dvije države.
- Sporazumom o ekonomskoj saradnji uspostaviće se adekvatan pravni okvir za razvijanje i jačanje saradnje u oblastima industrije, poljoprivrede, šumarstva, energetike, istraživanja i razvoja, saobraćaja, zaštite životne sredine, podsticanja ulaganja i u oblasti malih i srednjih preduzeća - zaključuje se u saopštenju.
Prevlaka nije više problem: Lukšić je novinarima u Zagrebu, nakon razgovora sa hrvatskom koleginicom Vesnom Pusić, da dvije države mogu odgovorno riješavati probleme što pokazuje i slučaj Prevlake.
On je kazao da su zadovoljni načinom na koji se primjenjuje privremeni sporazum o Prevlaci.
- Okolnost da u predhodnih deset godina primjene nije bila apsolutno ni jednog incidenta ukazuje da dvije zemlje mogu da rješavaju probleme odgovorno, i da istovremeno pokažu da to nije pitanje koje opterećuje naše odnose, i kao takvo ga treba i doživljavati - naveo je on.
Pusić
je kazala da je mješovita komisija koja se bavi pitanjem graničnih prelaza i pograničnog režima značajno napredovala.
„I došla do nivoa riješenosti onih problema koji su vezani za funkcionisanje pograničnog režima u trenutku ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, i očekujemo da će to za vrijeme sljedećag sastanka biti spremno za potpisivanje“, rekla je ona.
Pusić je ocijenila da Crna Gora i Hrvatska imaju odlične susjedske odnose i vrlo važnu novu odgovornost, ne samo za sebe i bilateralne odnose, nego i za napredovanje regiona jugoistočne Evrope u integracijama.