“Na ovom međunarodnom skupu predstavljen je ribarski informacioni sistem morskog ribarstva u Crnoj Gori, koji je u fazi testiranja i od 2014. godine trebao bi da zaživi u punom smislu”, izjavio je dr Aleksandar Joksimović, direktor kotorskog Instituta.
Pojasnio je da to znači da svako ribarsko plovilo duže od 10 metara ima ugrađeno satelitsko praćenje i da se u svakom trenutku zna gdje se nalazi brod, na kojoj udaljenosti od obale i da li je u ribarskoj aktivnosti.
-To će umnogome olakšati kontrolu ribarstva na crnogorskom primorju. Sa brodova koji su uključeni u ovaj sistem prikupljaju se podaci o dnevnom ulovu i predaju se Ministarstvu poljoprivrede, što doprinosi boljoj statistici ribarstva u našem moru- naveo je Joksimović.
Na zasijedanju u Rimu, prema riječima Joksimovića, je crnogorski sistem veoma pozitivno ocijenjen od predstavnika Evropske komisije.
Ovaj sistem će biti od značaja na skriningu iz oblasti ribarstva tokom juna u Briselu. Takođe, u Rimu je predstavljeno stanje ribljeg resursa u Mediteranu, a pojavila se i ideja da se za Jadransko more u budućnosti napravi zajednički menadžment plan, sa akcentom na resurse male plave ribe.
Predstavnici Crne Gore kazali su da najprije žele urediti svoje dvorište planovima koji se posebno odnose na naše tradicionalne ribarske alate i njihovo korišćenje.
“Kada se bolje organizuje sistem morskog ribarstva u Crnoj Gori neće biti problem da se uključimo i u internacionalne planove”, kazao je Joksimović.