- CGO je i do sada ukazivao na potrebu odlučne i sistemske borbe protiv sveprisutne korupcije u Crnoj Gori. Uvođenje ovakve antikorupcijske mjere, kao posebne kontrole ovlašćenih policijskih službenika koji rade na zaštiti bezbjednosti i imovine građana i građanki, doprinijeće odgovornijem i profesionalnijem radu policije, a ujedno i, povećati povjerenje građana i građanki Crne Gore u organe koji su direktno zaduženi za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, ističe se u saopštenju CGO.
Ova NVO cijeni da je ovo pravi put za preduzimanje realno bolnih i teških, ali neophodnih koraka u suočavanju sa ovim izazovom.
- CGO se nada da će SDP istrajati na tim svojim stavovima, odnosno da oni neće biti ulog u neke druge koalicione kompenzacije, kao i da će koristeći postojeće mehanizme – a prije svega činjenicu da je ministar unutrašnjih poslova iz ove partije - dosljedno primjenjivati te odredbe u praksi, ukoliko iste prođu zakonsku procedure, ističe se u saopštenju NVO.
CGO smatra da je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) direktno “odgovorno za sve policijske službenike koji nezakonito stiču imovinu na štetu javnog interesa, i da evidencija imovinskih kartona ne bi smjela biti interna, kao bi se se ispoštovali principi transparentnog i odgovornog rada ovog Ministarstva”.
- MUP bi morao sprovesti adekvatniju i rigorozniju kaznenu politiku za sve svoje službenike za koje se utvrdi da su bili dio koruptivnog lanca i nesavjesnog obavljanja funkcije. U tom pravcu, CGO predlaže da se istraži imovinsko stanje svih policijskih funkcionera, u makar proteklih 5 godina, jer su se po našim informacijama upravo u MUP i Upravu policije u tom periodu, slile desetine miliona eura pomoći za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, a rezultati ostaju vrlo neubjedljivi, navodi se u saopštenju CGO.