- Imajući u vidu da je izmjenama i dopunama Zakona o tajnosti podataka iz 2010. i 2012. godine, omogućen pristup tajnim podacima - bez prethodne dozvole - članovima Odbora Skupštine Crne Gore za bezbjednost i odbranu i članovima Anketnog odbora koji je osnovan odlukom Skupštine Crne Gore povodom ostvarivanja parlamentarne istrage, a cijeneći nadležnosti novoformiranog Odbora Skupštine Crne Gore za antikorupciju, koji će u svom radu koristiti tajne podatke većih stepena tajnosti, smatram osnovanim predložene izmjene i dopune Zakona - pojasnio je Vučinić.
On je naveo da je juče Odbor za bezbjednost i odbranu jednoglasno podržao predlog Izmjena zakona o tajnosti podataka, kojim se omogućava pristup Odboru za antikorupciju.
- Predlog Zakona je uvršten za današnji dnevni red Skupštine. Ako se usvoji, imaće i taj odbor pristup bez dozvole - kazao je Vučinić.
Kada je u pitanju praksa u zemljama Evropske unije po tom pitanju, Vučinić kaže da je prošle godine Parlamentarni odbor EU i Crne Gore usvojio „Deklaraciju i preporuke” kako bi se ojačao parlamentarni nadzor nad sprovođenjem usvojenog zakonodavstva i rezolucija, ali da ujednačena uporedna praksa ne postoji.
- U prilog navedenom važno je imati u vidu da je Parlamentarni odbor Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i priduživanje na svom Petom sastanku održanom 28. i 29. novembra 2012. godine usvojio „Deklaraciju i preporuke” koje u stavu 12 pozivaju na dodatne izmjene Zakona o tajnosti podataka, kako bi Odbor za antikorupciju efikasno djelovao, te poziva na jačanje parlamentarnog nadzora nad sprovođenjem usvojenog zakonodavstva i rezolucija - kazao je Vučinić i dodao:
- Ujednačena uporedna praksa ne postoji, a rješenja se kreću od krajnje restriktivnih, kojima se poslanicima ne dozvoljava pristup tajnim podacima bez vršenja prethodne bezbjednosne provjere i izdate dozvole, do onih kojima je pristup tajnim podacima omogućen bez vršenja prethodne bezbjednosne provjere i izdate dozvole.