On je nakon predavanja, koje je 14. marta održao zaposlenima u Klinici za plućne bolesti Kliničkog centra Srbije, naglasio da je u posljednje četiri godine, koliko se vakcina primjenjuje na Kubi, preparat dobilo oko 3.000 kubanskih pacijenata, piše B92.
"Postoje pacijenti koji su odreagovali na terapiju vakcinom "cimavaks EFG" i oni koji nisu odreagovali uopšte. Sve to zavisi od mnogo faktora, a prije svega od biologije tumora", naglasio je
Rodrigezkoji je i jedan od članova tima koji je patentirao vakcinu.
On je dodao da se najbolji rezultati postižu kod pacijenata sa mikrocelularnim karcinomom pluća, gdje može da se očekuje da pacijent živi i do pet godina.
Upitan da li je neko od pacijenata iz Srbije bio na Kubi i liječen ovim preparatom on je odgovorio da nema takvu informaciju.
Rodrigez je ukazao da su klinička ispitivanja ove vakcine započeta u više od deset evropskih zemalja, predvođenih Velikom Britanijom.
"Evropska agencija za ljekove traži da se obave klinička ispitivanja u Evropi, koja bi pokazala kolika je efikasnost liječenja vakcinom "cimavaks EFG" na njihovim pacijentima", rekao je
Rodrigez.
On je dodao da se osim u Evropskim zemljama klinička ispitivanja rade i u Indiji i u Australiji. Kako je naveo, dokumentacija za registraciju vakcine predata je u Peruu, Meksiku, zatim u Brazilu, Kini i u Indiji.
Na Kubi su urađene dvije faze ispitivanja ovog preparata, i u prvu fazu bilo je uključeno više od 100 pacijenata, dok je u drugoj fazi ispitivanje rađeno na 80 pacijenata.
"U toku je treća faza ispitivanja vakcine u koju je uključeno 405 pacijenata. Radi se i jedna studija u koju je uključeno 1.800 pacijenata", objasnio je Rodrigez.
U Agenciji za ljekove i medicinska sredstva predata je dokumentacija da se ova vakcina uveze u Srbiju prije registracije.
Direktor firme "VAMA", koja je zastupnik kubanskog Centra za molekularnu imunologiju u Havani, gdje je obavljeno ispitivanje vakcina,
Zoran Vujović, rekao je Tanjugu da je za Srbiju rezervisano 800 doza vakcina.
"Za vakcinu se do sada prijavilo 130 ljudi ali, ako se dozvoli uvoz, moguće je obezbijediti terapiju za njih 40, jer je za jednog pacijenta potrebno 20 doza ovog preparata", rekao je Vujović.
On je dodao da vakcina na Kubi košta oko 6.000 eura i da bi ova cijena, a možda i niža bila i u Srbiji.
foto: B92