Abiznis

DN: Ponuda Čeha za drugi blok Termoelektrane skuplja od kineske 32 miliona eura

2203termoelektrana
K
ineske kompanije koje su zainteresovane za gradnju drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima dale su finansijski povoljniju ponudu nego češka kompanija „Škoda praha“, pišu Dnevne novine.

DN: Ponuda Čeha za drugi blok Termoelektrane skuplja od kineske 32 miliona eura
Portal AnalitikaIzvor

Ipak, Česi su bolji u dijelu energetske efikasnosti nego Kinezi. Šta ce biti presudno zna samo Vlada, od koje se očekuje da definiše na koji način će biti odlučeno o projektu, čija je vrijednost veća od 270 miliona eura.

Češka kompanija „Škoda praha“, koja je u utorak dostavila ponudu Elektroprivredi Crne Gore za gradnju drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima, procijenila je da bi taj projekat koštao 307 miliona eura, saznaju DN. Prema našim saznanjima, ponuda je u skladu sa idejnim projektom i studijom opravdanosti, urađenoj za potrebe Elektroprivrede. Kada se uporedi vrijednost projekta koju je ponudila „Škoda praha“, ona je skuplja za oko 32 miliona eura nego ona koju je dostavila kineska kompanija „China Power – HUBEI“. Podgorički list podsjeća da je kineska firma HUBEI, koja je dio grupacije „China Power“ u februaru dostavila ponudu vrijednu 275 miliona eura. Državi bi odgovaralo da cijena projekta bude niža, a razlika u ponudi veća je od nominalne vrijednosti Rudnika uglja, koja iznosi 20 miliona eura. Iza kineske ponude stala je najveća svjetska banka, kineska ICBC, ali i Česi imaju svoj adut, jer bi njihov projekat bio finansiran preko Češke eksportne banke, koja već ima solidno iskustvo u Crnoj Gori. Za sada je poznato da Kinezi neće tražiti državne garancije kao obezbjeđenje, što je opcija koju Vlada želi da čuje.

Kinezi su ponudili i kraći rok gradnje, tako je maksimalan period za završetak posla između 24 i 30 mjeseci, dok informacije do kojih su došle DN govore da je taj period kod „Škoda prahe“ tri godine.

Ono u čemu su Česi povoljniji jeste energetska efikasnost: oni su u ponudi naveli da bi iskorišćenost bila 39,7 odsto, dok su Kinezi ponudili nešto više od 38 procenata.

DN pišu kako je izvjesno da ovog put neće biti raspisan tender, jer bi to moglo da potroši dosta vremena. U svakom slučaju, očekuje se da Vlada brzo donese odluku i obezbijedi da počne gradnja prvog većeg energetskog objekta od 1982. godine.

Portal Analitika