Kako navodi Slovenska televizija, protestne ostavke dali su, između ostalih, književnik
Drago Jančar,pisac i prevodilac
Andrej Capuder, pjesnik
Tone Kuntner, esejistica
Alenka Puhari neki drugi članovi.
Oni su ocijenili da je isključenje Janše iz nacionalne sekcije međunarodnog udruženja književnika, pjesnika, esejista i pisaca znak politizacije i servilnosti prema novoj Vladi lijevog centra.
Andrej Capuder
, nekadašnji ministar kulture i bivši ambasador Slovenije u Parizu i Rimu, izjavio je da je Janšino isključenje sramota za PEN, koji time krši vlastita načela o slobodi izražavanja.
Capuder
je medijima izjavio da je Janša „jedan od junaka slovenskog državnog osamostaljenja, (te) da je uspješno vodio Vladu 2008. godine, u vrijeme kad je Slovenija predsjedavala Evropskom unijom“.
'Kršenje načela PEN-a'
Odluka rukovodstva PEN-a o
Janšinomisključenju donesena je u saglasnosti sa "političkom klimom koja stavlja na kocku čast slovenskog naroda", rekao je
Capuder.
Protestnu ostavku na članstvo dao je i
Anton Stres, ljubljanski nadbiskup. On je izjavio da je isključenje Janše iz slovenskog PEN-a po njegovom uvjerenju politizacija protivna načelima na kojima se zasniva to udruženje.
Upravni odbor slovenskog PEN centra potvrdio je početkom sedmice preporuku Suda časti da se Janša isključi iz organizacije zbog nekih njegovih javnih izjava u kojima je polemizirao s medijima i kulturnim radnicima.
Ocijenili su da je Janša zadnjih mjeseci s pozicije predsjednika Vlade tako kršio načelo da članovi moraju braniti slobodu izražavanja i suprotstavljati se cenzuri.
Inicijativu da se
Janšaisključi iz članstva podstaklo je prije više mjeseci 20 članova PEN-a, nakon što je zahtijevano da se javno razotkriju autori peticije na engleskom jeziku u kojoj je on prikazan kao politički autoritarna ličnost, a bila je namijenjena upoznavanju međunarodne javnosti s političkom krizom u Sloveniji.
Janša je autor više knjiga iz oblasti političke publicistike, a u članstvo PEN-a primljen je 1988. godine, kada je zbog svojih članaka o nekadašnjoj Jugoslovenskoj narodnoj armiji, objavljenim u listu Mladina, bio progonjen od tadašnjih vlasti i jedno vrijeme zatvoren.
tekst i foto: Aljazeera.com