Naš sagovornik podsjeća da su na prostoru oko Cetinja i ranije zabilježeni zemljotresi i to jačeg intenziteta.
"To je zona Budva –Cukali, koja je poznata kao seizmogena. Tokom perioda intenzivnih kiša povećana je količina podzemnih voda, što je na tom prostoru intenziviralo oslobađanje seizmičke energije kroz ogromnu seriju manjih zemljotresa, od kojih je prije nekoliko dana najsnažniji imao magnitudu 3,9 jedinica Rihtera", kaže Glavatović.
Direktor Seizmološkog zavoda naglašava da su i juče registrovani zemljotresi na ovom prostoru oko magnitude dva. Istovremeno, kaže naš sagovornik, treba očekivati i na području Pive zemljotrese, u oblasti akumulacije, koji su takođe vezeni za ogromnu količinu vode u jezeru.
"Ta velika vodena masa vrši pritiske na stjenske masive duboko unutar zemljine kore, podstičući oslobađanje seizmičke energije. Zemljotres koji se dogodio jutros u 6 sati i 50 minuta je bio jačine 3,5 Rihtera, odnosno preko 5 jedinica Merkalijeve, a dogodio se na dubini od 10 km. Zemljotres je registrovan na mjestu gdje je prošle godine zabilježena serija potresa krajem januara i tokom novembra. Tada je registrovano čak oko 3500 manjih zemljotresa", podsjeća Glavatović.
Kada je riječ o žarištu kod Brajića, prošle godine je takođe registrovano pedesetak zemljotresa u istoj zoni. Na ovom mjestu je 1985. godine registrovana serija snažnih zemljopteresa, od kojih je onaj 25. novembra bio jedan od 5 jedinica Rihtera.
Glavatović objašnjava da kada se desi, kao ovih dana, ogroman broj zemljotresa, da se na taj način polako prazni prikupljeni seizmički napon u stijenama, i obično se ne dogode veći potresi.
On naglašava da je realno očekovati da se ova serija zemljotresa nastavi i u Brajićima i intenzivira u zoni Pive, s obzirom da kiša još pada i da je količina vode ogromna.
Foto: novosti.rs