Piše: Ban Ki-mun
Sjutra, 5. aprila 2013. godine, svijet stiže do važne prekretnice u najvećoj i najuspješnijoj akciji iskorjenjivanja siromaštva u istoriji. Još tačno 1000 dana ostalo je do isteka Milenijumskih razvojnih ciljeva.
Osam konkretnih ciljeva postavljeno je 2000. godine, kada su se svjetski lideri okupili u u Ujedinjenih nacijama u do tada najvećem broju, i usaglasili se da prepolove globalno siromaštvo i glad, da se suoče sa klimatskim promjenama i bolestima, da obezbijede pijaću vodu i sanitarne uslove za sve, da prošire mogućnosti obrazovanja i da otvore vrata mogućnosti za djevojčice i žene.
Nije to bio prvi put da su lideri dali uzvišena obećanja. Cinici su očekivali da će Milenijumski razvojni ciljevi biti odbačeni kao preambiciozni. Umjesto toga, ti ciljevi pomogli su nam da postavimo globalne i nacionalne prioritete, da pokrenemo akciju i da ostvarimo značajne rezultate.
U proteklih 12 godina, 600 miliona ljudi izašlo je iz ekstremnog siromaštva – što predstavlja smanjenje od 55%. Rekordan broj djece pohađa osnovnu školu, a prvi put u istoriji broj djevojčica i dječaka u školama je ujednačen. Stopa smrtnosti majki i djece je opala. Ciljane investicije u brobu protiv malarije, HIV/AIDS i tuberkuloze spasile su milione života. Samo u posljenjih 6 godina, u Africi je za trećinu smanjen broj smrtnih slučajeva od AIDS-a.
Naravno, za neke ciljeve neophodan je znatno veći progres. Previše žena i dalje umire na porođaju, u vrijeme kada imamo mogućnosti da ih spasimo. Previše zajednica i dalje nema osnovne sanitarne uslove, a nedostatak čiste vode predstavlja smrtonosnu prijetnju. U mnogim krajevima svijeta raste jaz između bogatih i siromašnih. Još uvijek je previše onih koji su isključeni iz društva.
Da bismo ubrzali akciju, trebalo bi da međunarodna zajednica sada preduzme 4 koraka.
Prvo, treba da osnažimo ostvareni uspjeh kroz strateške i ciljane investicije koje će imati višestruki efekat, koje će ojačati rezultate i u svim drugim oblastima: zajednici od milion zdravstvenih radnika u Africi pomoći da intervenišu u teško pristupačnim oblastima i da sprječavaju smrtnost majki i djece od bolesti koje je moguće lako spriječiti ili liječiti; uvećati investicije u poboljšanje sanitarnih uslova; proširiti univerzalni pristup osnovnoj zdravstvenoj zaštiti, uključujući i hitnu akušersku njegu; kao i obezbijediti adekvatna sredstva za tretman HIV-a i malarije.
Omogućavanje ženama i djevojčicama ravnopravan pristup obrazovanju, zdravsvenoj zaštiti, ishrani i jednakim ekonomskim mogućnostima predstavlja jedan od najsnažnijih pokretača napretka u svakom od Milenijumskih ciljeva.
Drugo, fokusirajmo se na najsiromašnije i najranjivije zemlje u kojima živi oko milijardu i po ljudi. Često pogođene glađu, sukobima, lošom upravom i organizovanim kriminalom velikih razmjera, ove zemlje veoma teško uspijevaju da ostvare napredak, uprkos najboljim naporima. Mnoge još nisu ostvarile nijedan Milenijumski razvojni cilj. Investirajući u regione kao što su Sahel na Rogu Afrike ili centralna Azija, možemo promovisati povezani ciklus ekonomskog razvoja, jačanja sigurnosti i očuvanja mira.
Treće, moramo ispunjavati finansijska obećanja. Budžeti ne mogu biti balansirani na teret najsiromašnijih i najranjivijih. To jednostavno nije etički prihvatljivo i ne može pomoći ni donatorima niti primaocima finansijske pomoći. Uprkos veoma teškom vremenu, mnoge zemlje pokazale su se kao odlični primjeri u održanju ovakvih obećanja. Takođe, pojavljuju se i novi donatori i to među ekonomijama u razvoju. Treba da pozdravimo takve napore i da ohrabrimo nove akcije tog tipa.
Četvrto, početak odbrojavanja preostalih hiljadu dana trebalo bi da posluži kao poziv za akciju, kako vladama, tako i lokalnim aktivistima koji su odigrali ključnu ulogu u postizanju uspjeha. Takođe, treba da iskoristimo pune kapacitete tehnologije i društvenih medija – mogućnosti koje nisu bile na raspolaganju kada su Milenijumski ciljevi formulisani na raskršću dva vijeka.
Milenijumski ravojni ciljevi pokazali su da fokusirani ciljevi globalnog razvoja mogu napraviti temeljnu razliku. Oni mogu mobilisati, ujediniti i inspirisati. Mogu podstaći inovacije i promijeniti svijet.
Uspjeh u sljedećih 1000 dana neće samo unaprijediti život milionima ljudi. Biće to i dodatni zamah našem razvojnom planu nakon 2015. godine i izazovima održivog razvoja.
Biće mnogo nezavršenog posla. Ali, gledajući u sljedeću generaciju održivih razvojnih ciljeva, možemo naći duboku inspiraciju u Milenijumskim razvojnim ciljevima znajući da su pokazali da je, uz političku volju, iskorjenjivanje ekstremnog siromaštva moguće i da je u okviru naših moći.
Učinimo sljedećih 1000 dana uspješnim i ispunimo naše Milenijumsko obećanje. (Autor je generalni sekretar Ujedinjenih nacija)