U posljednjem, martovskom izvještaju banke, u koji su Dnevne novine imale uvid, navodi se da se crnogorska ekonomija još bori sa oporavkom od uticaja krize, a da je nastavljena neizvjesnost oko budućnosti KAP, koji je napravio znatne gubitke, zbog čega je i dalje izvor zabrinutosti za domaću ekonomiju.
"Pokazatelji ukazuju na znatan pad industrijske proizvodnje, dok je izvoz robe smanjen za više od 20 posto u odnosu na isti period 2011, zbog negativnog uticaja velikog aluminijumskog pogona, KAP, koji nastavlja da proizvodi gubitke", navodi se u izvještaju EBRD-a.
U izvještaju se ističe da su zabilježeni znatni prilivi stranih direktnih investicija koje nastavljaju da dolaze iz inostranstva.
Prihodi od turizma, koji predstavljaju znatan udio u BDP, porasli su umjereno, tri posto u odnosu na prethodnu godinu. U februaru 2013, Mađarska OTP banka po
dogovoru, nije zatražila aktivaciju državnih jamstava na obveze KAP-a, tako da ne ugrožava javne finansije u zemlji. OTP je odobrio da se isplata 25,2 miliona eura rate kredita odgodi do marta 2013.
Iz EBRD-a su podsjetili da je MMF pozvao Vladu da preuzme hitne mjere fiskalne konsolidacije kako bi se zaustavio rast javnog duga, dostigao ciljani deficit od 2,7 odsto BDP-a 2013. Evropska banka za obnovu i razvoj u januarskim prognozama imala je procjene rasta za crnogorsku ekonomiju na nivou od 0,8 odsto. Iz crnogorske vlade predviđanja za ekonomski rast bila su pozitivnija i projektovana su na dva i po odsto, dok je budžetski deficit predviđen na 2,73 odsto ili precizno 95,3 miliona eura.