Direktor trezora CBCG, Todor Cicmil, objasnio je da se radi o novcu sa stepenom oštećenja da nije za dalju upotrebu i koji Centralna banka uz određenu nadoknadu mijenja kod korespondentskih banaka u inostranstvu, prenosi MINA.
„Inače, kod nas se zbog dužeg zadržavanja novca u opticaju, pojavljuju značajne količine takozvanog pohabanog novca koji mi takođe, ali bez nadoknade, u inostranstvu mijenjamo za zdravi“, rekao je Cicmil agenciji Mina-business.
On je kazao da najviše, odnosno najčešće, dolazi do oštećenja novčanica u apoenima od pet i deset eura, jer su najniži, najviše su u upotrebi i građani ih slabije čuvaju od krupnijih apoena.
CBCG mijenja oštećene novčanice, u principu, bez provizije.
„Za veća oštećenja novčanica CBCG uzima od donosioca novca lične podatke i izjavu o vrsti i uzroku nastanka oštećenja novca u cilju otklanjanja sumnje da se radi o namjernom oštećenju. Za manja oštećenja novčanica koje svrstavamo u kategoriju „pohabanih“ CBCG ne uzima podatke“, naveo je Cicmil.
Poslovne banke, kako je dodao, oštećeni novac mijenjaju u skladu sa poslovnom politikom. Prema njegovim, posebna pravila zamjene važe za novčanice obojene sigurnosnom bojom za zaštitu novca u transportu od krađe, takozvanim Alert Colors.
„Najčešća oštećenja su uslijed pogrešne upotrebe i rukovanja sigurnosnim koferima za transport novca. U ovim slučajevima donosilac obojenog novca obavezan je da nadoknadi troškove zamjene ovako oštećenog novca kod korespondentske banke u inostranstvu“, objasnio je Cicmil.
Ako se, kako je dodao, radi o novčanicama čije je oštećenje bojom Alert Colors posljedica kriminalnih radnji, odnosno ako za to postoji osnovana sumnja, postupa se po posebnim pravilima i uključuju se i drugi nadležni državni organi.
Foto: guardian.co.uk