On je, povodom 8. aprila, svjetskog Dana Roma, kazao da nijedan problem sa kojim se suočava ta marginalizovana populacija u Crnoj Gori nije manje važan, ali da je obrazovanje prioritet.
“Da budem precizniji-adekvatno obrazovanje. Nije dovoljno samo da djeca budu u školama, već im se mora priuštiti školovanje koje će uvažiti jezičku barijeru, koja do sada jedan od najvećih uzroka odustajanja djece od školovanja”, kazao je Sejdović agenciji MINA.
Prema njegovim rijeèima, sve to poteže bitno pitanje romskog jezika u svim segmentima.
“Iako je Crna Gora potpisnica Evropske povelje o manjinskim i regionalnim jezicima, za romski jezik se nije našao adekvatan program, niti sistem kako bi se on uveo u osnovno obrazovanje kao jezik manjina, pa makar i sistemom romskih asistenata, kao što su zemlje u okruženju uradile ”, naveo je Sejdović.
Da bi sve to i uspjeli, smatra on, Romi moraju biti „pravno vidljivi“.
“Što je Savjet u zadnje dvije godine doprinio projektom uređivanja dokumentacije za Rome i Egipćane, koje je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava prepoznalo kao prioritet i dio sredstava za implementaciju Strategije za poboljšanja položaja tih naroda u Crnoj Gori, odredila za realizaciju tog projekta”, kazao je Sejdović.
On je rekao da generalno nije zadovoljan statusom koji Romi imaju u Crnoj Gori, ali da je stanje ipak bolje nego prije pet godina kao.
“Sada se možemo pohvaliti da imamo romski radio, muzej i biblioteku, ali ne smijemo stati na tome. Pitanje identiteta, kulture i jezika krucijalno je da bi napredovali kao narod, jednak sa ostalima u Crnoj Gori”, kazao je Sejdović.
Potpredsjednik Romskog nacionalnog savjeta je kazao da će razmotriti da li se ti ciljevi mogu ostvariti kroz jačanje civilnog sektora, ili kroz osnivanje političke partije.
Prema njegovim riječima, uloga Romskog savjeta je da probleme Roma i Egipćana približi institucijama, i u tom cilju imaju dobru saradnju sa civilnim sektorom, ali i podršku institucija.
“Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je do sada pokazalo izuzetno interesovanje za naš napredak, i nadam se da do sada nijesmo iznevjerili povjerenje ove populacije. Sam podatak da smo za preko 90 odsto osoba riješili problema koje su imali sa ličnom dokumentacijom, dovoljno govori”, smatra Sejdović.
On je, za agenciju MINA, ocijenio da je situacija u kampu Konik očajna.
“Međutim u Podgorici imamo tri put više domicilnih Roma koji imaju sličnih problema, ali se sa njima slabije radi jer su prioritet raseljeni”, zaključio je Sejdović.
Foto: b92.net