Sva je prilika da će Pjongjang preći sa riječi na djela dok se priprema za obilježavanje godišnjice rođenja lidera sjevernokorejskog komunističkog režima Kim Il Sunga 15. aprila - upozorava Seul. Najmanje jedna raketa, koja još nije testirana - puni se gorivom, a sjever raspoređuje raketne transportere na istočnoj obali.
"Svakog trenutka mogu da lansiraju nekoliko raketa. Vjerujemo da je riječ o projektilu Musadan. Domet mu je tri i po hiljade kilometara, ali dokle će letjeti - zavisi od Sjeverne Koreje", kaže ministar spoljnih poslova Južne Koreje Jun Bjungse.
Združene južnokorejske i američke snage u regionu, samo su na stepen od ratnog stanja. U pripravnosti je i Japan.
Analitičar Lorens Fridman ne misli da Sjeverna Koreje želi rat, već samo da skrene pažnju na sebe.
"Njihov lider Kim Džon Un želi da ga svijet vidi kao vojnog lidera. Sjeverna Koreja nuklearni program koristi da bi natjerala svijet da se zabrine i da joj neke ustupke", kaže Fridman.
U Seulu, demonstranti poručuju da Pjongjang mora da se odrekne rata i da se okrene miru.
Južnokorejski radnici napuštaju zajedničku pograničnu industrijsku zonu - Kesong, a zbog prekida prozvodnje, gubitke će imati 5.000 kompanija, sa oko 20.000 radnika. Kina, politički i ekonomski partner Pjongjanga - pozvala je obije Koreje na smirivanje situacije.
"Problemi na korejskom poluostrvu moraju se riješiti u razgovorima. Korejsko poluostrvo mora biti stabilno i bez atomskog oružja", navodi portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Hong Lei.
Američki sekretar za odbranu Čak Hejgel rekao je da je Sjeverna Koreja "klizi veoma blizu opasne crte", svojom usijanom retorikom i provokativnim djelovanjem.
Hejgel je novinarima rekao da se Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici nadaju da će Pjongjang "ublažiti svoj zapaljivi rječnik", ali i da je američka vojska spremna na svaku mogućnost.
"Sjeverna Koreja, svojom ratobornom retorikom, svojim akcijama, klizi veoma blizu opasne linije", rekao je šef Pentagona.
"Naša zemlja u potpunosti je pripremljena da se nosi s bilo kojom mogućnošću, bilo kojom akcijom koju bi Sjeverna Koreja mogla da preduzme ili svakom njenom provokacijom", dodao je Hejgel.
Načelnik Generalštaba vojske SAD general Martin Dempsi, rekao je na istoj konferenciji za novinare da neće javno komentarisati procjene obavještajnih službi o tome koliko je Sjeverna Koreja daleko od toga da postavi nuklearnu bojevu glavu na projektil.
Međutim, Dempsi je dodao da je vojska SAD spremna na "najgori scenario", prenio je Frans pres.
Izvor:rts.rs