Predlogom izmjena i dopuna, koji je u skupštinskoj proceduri, utvrđena je obaveza prevoznika da, ukoliko putniku ne obezbjedi alternativni prevoz ili ne vrati novac za kartu, plati odštetu. Prevoznik će, po tom osnovu, morati da plati odštetu od 50 odsto cijene karte uz povrat naknade za prevoz u punom iznosu.
Utvđena obaveza prevoznika odnosi se na putovanje koje traje više od tri sata, u slučaju otkazivanja ili kašnjenja prevoza pri polasku sa autobuske stanice od preko sat i po. Naveden obaveze prevoznika ne primjenjuju se u slučaju loših vremenski uslovi ili većih prirodnih nepogoda.
Predlogom izmjena i dopuna Zakona o ugovorima o prevozu u drumskom saobraćaju preciznije se definiše i obaveza prevoznika da putniku obezbjedi odgovarajući smještaj, odjeću i hranu, ukoliko do prekida putovanja dođe zbog neke nezgode, poput saobraćajne.
“U tom slučaju prevoznik može da ograniči ukupne troškove smještaja na 80 EUR po noćenju za svakog putnika i za najviše dvije noći”, navodi se u Predlogu.
Predloženim izmjenama i dopunama utvrđene su obaveze prevoznika u slučaju da polazak autobusa, na osnovu registrovanog i objavljenog reda vožnje, bude otkazan ili kasni u polasku više od dva sata ili ukoliko prevoznik očekuje da se to desi.
Prevoznik u tom slučaju ima obavezu da putniku u što kraćem roku ponudi alternativni prevoz ili mu vrati puni iznos cijene karte i besplatno ga preveze do prvog alternativnog mjesta polaska.
Predlogom izmjena i dopuna Zakona o ugovorima u drumskom saobraćaju utvrđena su i prava osoba sa invaliditetom, koje u skladu sa Konvencijom UN moraju imati iste mogućnost kao i ostali građanin kada je riječ o slobodi kretanja i izbora, kao i nediskriminaciji.
“Takvim osobama se ne smije odbiti pravo na prevoz, osim iz opravdanih razloga u smislu jednostavnosti i bezbjednosti prilikom ulaska, izlaska ili prevoza, a vezano za konstrukciju autobusa”, navodi se u Predlogu.
Osobe sa invaliditetom moraju imati pravo na pomoć na autobuskim stanicama i u autobusima, koja bi trebalo da bude besplatna.
U obrazloženju Predloga izmjena i dopuna navedeno je da se one usvajaju u cilju usklađivanja crnogorskog sa evropskim zakonodavstvom, što je jedan od uslova pridruživanja EU. Crna Gora, u skladu sa Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, ima obavezu potpunog usklađivanja sa regulativama i direktivama iz područja drumskog prevoza.
“Usklađivanjem sa propisima EU iz oblasti prava putnika biće izvršena i obaveza koju je Crna Gora preuzela potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, da uskladi zakonodavstvo evropskim iz oblasti drumskog prevoza”, navodi se u obrazloženju.
Izvor: MINA-BUSINESS