Naš sagovornik je sa kolegama sa Paleontološkog instituta ruske akademije nauka istraživao pećinu koja iz godine u godinu izaziva pažnju paleontologa, a sam podatak da je riječ o jednom od najstarijih lokaliteta na Balkanu, čija starost seže čak 1,7 miliona godina unazad, govori zašto se istraživanju pećine kod Pljevalja naučnici ponovo vraćaju.
Najmlađi datirani ostaci u pećini kod Pljevalja, slučajno otkrivenoj prilikom gradnje puta Pljevlja – Prijepolje, stari su između 600 i 700 hiljada godina.
Naučnici smatraju da je Trlica bila svojevrstan refugijum, u koji su se pojedine vrste mogle skloniti u vrijeme velikih vremenskih promjena. Stoga i ne čudi da su na ovom mjestu otkrivene potpuno nove vrste za nauku. Prva iskopavanja pećine počela su 1989. godine, a ona i danas plijeni pažnju istraživača, jer su u njoj sačuvani sedimenti sa zubima i kostima predačkih vrsta današnjih životinja.

Riječ je o lokalitetu koji je već duže predmet istraživanja, tokom kojih je otkriveno jedanaest slojeva. Arheolog Lutovac kaže da su i u ovoj kampanji otkrili veliki broj ostataka starih životinja, iako je detaljno analizirana površina od samo četiri kvadrata i debljine oko jednog i po metra. Istraživači su izuzetno zadovoljni onim što su otkrili i ovaj lokalitet će biti predmet daljih istraživanja, kaže Lutovac.
Nesumnjivo, riječ je o rijetkoj fauni, a kuriozitet je da ostaci slonova i nosoroga koji su otkriveni u blizini Pljevalja, nisu otkriveni nigdje u Evropi. To potvrđuje tezu o svojevrstnom refugijumu, autohtonoj fauni, koja je krajem ledenog doba izumrla, odnosno naselila Afriku i Aziju.
Paleontolozima sada slijedi analiza otkrivenih kostiju sa Trlice. Radiće je, kako ističe naš sagovornik, iskusni naučnici sa Paleontološkog instituta koji istražuju reprezentativne lokalitete na ogromnom prostoru Evrope i Azije.

Noslilac istraživanja pećine kod Pljevalja je JU Muzeji i galerije Podgorice u saradnji sa Ruskom akademijom nauka. Rukovodilac istraživanja, ispred crnogorske arheološke ekipe, bio je arheolog Predrag Lutovac, a sa njim je u timu bio i arheolog Miloš Živanović, te konzervator Magdalena Radunović.