Društvo

Rekognosciranje Podgorice: Mapirano oko 200 lokaliteta, tumuli najčešće devastirani

28gazivoda
A
rheološki tim Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore završava rekognosciranje opštine Podgorica, a da područje glavnog grada ima izuzetno bogato kuturno nasljeđe potvrđuje podatak da je mapirano oko 200 lokaliteta. Nažalost, neki lokaliteti, posebno oni sa tumulima, najčešće su devastirani.

 Rekognosciranje Podgorice: Mapirano oko 200 lokaliteta, tumuli najčešće devastirani
Portal AnalitikaIzvor

Tim je, kaže za Portal Analitika arheolog Dejan Gazivoda, krajem marta počeo drugu fazu rekognosciranje opštine Podgorica, u cilju izrade Arheološke karte Crne Gore.

“Pratile su nas kiše, ali i pored toga uspjeli smo da ovaj veliki posao privodemo kraju i sa zadovoljstvom mogu da kažem da je naša mala ekipa uspjela da evidentira gotovo dvjesta lokaliteta. U potpunosti je završeno lociranje arheoloških lokaliteta na području gradskih opština Tuzi i Golubovci, oblasti Pipera, Komana, Kuča, velikog dijela Lješanske nahije. Za sada je konstatovano nešto manje od 200 lokaliteta, ne računajući one koje smo otkrili u decembru 2012. godine. Lokaliteti su različitog karaktera, tu su tumuli, gradine, crkvišta, ostaci džamija, utvrđenja, pećine. Jedan broj je devastiran i to, kao po pravilu, oni koji se nalaze na komunu, odnosno državnoj zemlji., kaže Gazivoda

Naš sagovornik ističe da su pored lociranja pojedinih lokaliteta, arheolozi prikupili informacije od mještana, čija je pomoć bila dragocjena i u identifikaciji arheoloških lokaliteta.

28malo_brdotumuli_arh

On ističe da u Malesiji i Zet, na primjer, dominiraju ostaci praistorijskih tumula, ali su uglavnom devastirani.

- Vjekovima je materijal sa tumula uklanjan i podizane su međe između komuna i privatnih imanja. Tumule nije štedjela ni vojska, pa je kamen sa praistorijskih grobnica uglavnom korišten za izgradnju mitraljeskih gnijezda i grudobrana za artiljerijska oruđa. Vidjeli smo na nekoliko mjesta da su na praistorijskim tumulima podignuti stubovi dalekovoda ili repetitori. Tumuli su najviše stradali – kaže Gazivoda.

U Podgorici je, kaže Gazivoda, bilo mnogo posla.

Mapirali smo vrlo vrijedne lokalitete, uvjerili se o kako je bogatom nasljeđu riječ. Posao se nastavlja u drugim opštinama, slijede rekognosciranja na teritoriji opština Bijelo Polje, Kolašin i Mojkovac, koja će se raditi tokom ove, ali i naredne godine. Čeka nas dosta posla, kaže Gazivoda.

Stručni tim za rekognosciranje lokaliteta na teritoriji Podgorice, pored rukovodioca istraživanja mr Dejana Gazivode,  činili su arheolozi Marija Jabučanin, Nikola Borovinić i mr Anton Ljuljđuraj.

Portal Analitika