Abiznis

Može li se dio poreskog duga od 354 miliona eura naplatiti imovinom dužnika

poreskidugslajd
Poreski dug u Crnoj Gori, na kraju prošle godine iznosio je 354 miliona eura, što je više od 11 odsto BDP-a. To je najveća stopa poreskog duga u regionu, a svakako i među najvećim u Evropi. U Vladi imaju ideju da dio poreskog duga pokušaju da naplate –imovinom solventnih dužnika, a da redovnim platišama poreza na dobit od sljedeće godine uvedu subvencije.
Prvi rezultati naplate poreskog duga imovinom dužnika buće poznati  nakon 13.juna.

Može li se dio poreskog duga od 354 miliona eura naplatiti imovinom dužnika
Portal AnalitikaIzvor

 

Prijethodno, najkasnije u junu ove godine Vlada će objaviti bijelu i crnu listu kompanija na kojoj će se nalaziti oni koji uredno plaćaju porez državi i oni drugi – koji su najveći poreski dužnici.

Cilj objavljivanja crne i bijele liste je da motivišu poreske obveznike da plaćaju porez, a prisustvo na bijeloj listi biće neka vrsta društvenog priznanja. Paralelno sa ovim aktivnostima, Vlada je donijela Uredbu po kojom je moguće da solventna preduzeća poreski dug izmire imovinom, čime je moguće, kako smatraju u izvršnoj vlasti, naplatiti jedan dio potraživanja.

- Vlada Crne Gore donijela je Uredbu o postupku naplate poreskih potraživanja imovinom poreskog obveznika. Ovom Uredbom se predviđa mogućnost plaćanja poreskih obaveza imovinom na kojoj ne postoje tereti. Ova Uredba je stupila na snagu 13. aprila ove godine i poreski obveznici imaju mogućnost da u roku od 60 dana podnesu zahtjev za zaključivanje ugovora o ustupanju imovine državi u cilju izmirivanja svih vrsta poreskih obaveza. Za sada postoji par slučajeva gdje je podnijet zahtjev za sprovođenje postupka izmirivanja obaveza iz imovine, ali je praktično počela primjena iste i namjerama poreskih obveznika za ovakav vid plaćanja poreskih obaveza moguće je govoriti u nekom kasnijem periodu, tj. za nekih mjesec-dva dana, saopšteno je Portalu Analitika iz Ministarstva finanisija.

Istovremeno, Poreska uprava koriste sve zakonski dostupne mehanizme za naplatu poreskih potraživanja - blokada računa, aktiviranje mjenica ili bankarskih garancija koje služe kao instrument obezbijeđenja, naplata putem realizacije hipoteka i fiducija, plenidba i prodaja pokretne imovine, čime će se intenzivno baviti i u narednom periodu, kažu u Ministartvu finansija.

Za ovoliki iznos poreskog duga, koji je najvećim dijelom nenaplativ, objektivno najveću krivicu snosi Poreska uprava koja u ranijem periodu nije na vrijeme primijenila mehanizme naplate. U međuvremenu Vlada je na prošloj sjednici usvojila predlog Zakona o sprječavanju nelegalnog poslovanja, po kome je uvedena nulta stopa tolerancija za poslovanje u sivoj zoni i za utaju poreza. Prvi rezultati naplate poreskog duga imovinom dužnika buće poznati 13.juna. Da ima prostora za naplatu pokazuju podaci po kojima je u prvom kvartalu za 25 miliona eura naplaćeno više prihoda nego u istom periodu prošle godine.

Portal Analitika