Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • POPOVIĆ: Radnička klasa ponižena i obespravljena, merkantilni pristup poguban za budućnost Crne Gore

POPOVIĆ: Radnička klasa ponižena i obespravljena, merkantilni pristup poguban za budućnost Crne Gore

0105miloradP
P
redsjednik Crnogorskog društva nezavisnih književnika i publicista Milorad Popović je u kratkom osvrtu na nekadašnje proslave Prvog maja i sadašnji položaj radničke klase u Crnoj Gori, za Portal Analitika istakao, da se pomenutog praznika prisjeća sa nostalgijom, te da je radnička klasa, koja je bila poluga, prije svega, nacionalistima za rušenje socijalizma ondašnje Titove Jugoslavije, toliko ponižena i obespravljena, da je doživjela jednu užasno tešku sudbinu.

POPOVIĆ: Radnička klasa ponižena i obespravljena, merkantilni pristup poguban za budućnost Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

On je, dalje, konstatovao da će merkantilni pristup, koji podrazumijeva da sve treba prodati i da je svijet jedan supermarket u kojem se sve kupuje i prodaje, dugoročno biti poguban za budućnost Crne Gore.

- Kao i većina ljudi iz moje generacije, ja se Prvog maja sjećam sa izvjesnom nostalgijom. Mi smo se na Cetinju, u svim kvartovima, takmičili oko logorskih vatri, koja će biti najveća. Dakle, svaki dio Cetinja je imao svoju logorsku vatru, koju su nalagali na Orlovom kršu i to je bila jedna paradigma tog radničkog, socijalističkog sistema, koji kako je propadao i deformisao se, tako su se i te logorske vatre se gasile - istakao je Popović za Portal Analitika prisjećajući se nekadašnjih prvomajskih proslava.

Popović je, dalje, naveo da na to vrijeme gleda sa izvjesnom dozom ambivalencije.

- Na to vrijeme gledam sa izvjesnom dozom ambivalencije. Naime, socijalizam u Jugoslaviji je bio proklamovan na temelju jedinstva, bratstva i jednakosti. Nažalost, on je kod nas neslavno završio, u tim nasilnim anti-birokratskim revolucijama, kao što je i nasilno stvoren, jer je izašao iz te partizanske revolucije i pokazao se kao utopija, a možda nije morao takav biti - da se ovaplotio, da je našao tlo u nekoj civilizovanijoj sredini koja je imala dužu građansku, industrijsku, radničku tradiciju. Možda bi se taj marksizam onda pretvorio u neku socijal-demokratiju nordijskog tipa. Dakle, kakve su danas države Skandinavije, gdje svaki čovjek - i onaj najnemoćniji, najstariji, najslabiji, najbolesniji - ima osnovne preduslove za dostojanstven život. Tu mislim na zdravstveno osiguranje, platu, prostor za stanovanje itd.

Popović, potom, ističe da je današnja radnička klasa doživjela veoma tešku sudbinu.

- Danas je, nažalost, ta radnička klasa, koja je bila poluga, prije svega, nacionalistima za rušenje socijalizma ondašnje Titove Jugoslavije, toliko ponižena i obespravljena da je doživjela jednu užasno tešku sudbinu. Radništvo je desetkovano, taj realni, industrijski, privredni sektor je gotovo nestao. Radnici su prepušteni na milost i nemilost novopečenim kapitalistima orijentalnog tipa, koji u velikoj mjeri ne poštuju osnovna radnička prava. Danas ćete, recimo, naći mlade djevojke po samoposlugama koje rade i subotom i nedjeljom, i nemaju slobodan dan, da se pritom ne smiju ni udati, ni zatrudnjeti, itd. Vidjećete te osione, korumpirane sindikaliste. Dakle, nažalost, to su postkomunistička društva u koje možemo ubrojiti i crnogorsko, koje u velikoj mjeri liči na kapitalizam s kraja 19. vijeka. U tom pogledu, i Prvi maj ima jedan tako otužan prizvuk i danas ne vidim da se iko raduje tom prazniku, koji izvorno personifikuje radničku slobodu, emancipaciju radništva i sve ono što je u temeljima svakog civilizovanog društva.

Popović je konstatovao da danas u Crnoj Gori postoji stid od radništva, koji je uslovio novostvoreni sistem „vrijednosti“.

- To je neka paralela između toga što je bilo u doba socijalizma i danas, jer je u doba socijalizma Prvi maj bio jedna paradigma te socijalističke ideologije, a danas imate stid od radništva, iako je Crna Gora vjekovima bila zemlja u kojoj je egalitarizam počivao u njenoj društvenoj osnovi. Dakle, danas ove novostvorene „vrijednosti“ pokazuju stid od tog radničkog, seljačkog porijekla i od siromaštva.

Nažalost, ove „vrijednosti“ su dominantne i na crnogorskoj političkoj sceni, kako pozicionoj, tako i opozicionoj. Tako da danas nemate ni jednu radničku stranku u Crnoj Gori, niti jednu izvornu. Imamo nekoliko stranaka koje su po imenu socijalističke, ali nema one koja izvorno baštini radničku, seljačku, socijalističku tradiciju koja je u temelju ovoga društva i ovog našeg podneblja. I ja mislim da će ova vrsta kapitalizma biti, ko god bude na vlasti u Crnoj Gori, pogubna za budućnost Crne Gore. Dakle, taj merkantilni pristup, da sve treba prodati i da je svijet jedan supermarket u kojem se sve kupuje i prodaje, naročito za male zemlje, dugoročno će biti poguban - zaključio je Popović.

foto: pobjeda.me

Portal Analitika