On je istakao da Crna Gora djeli sudbinu regiona, i s obzirom na sva dešavanja koja su karakterisala blisku istoriju, moramo konstatovati da su se u “pojedinim segmentima učinili vidljivi napretci kada su u pitanju ljudska prava i njihovo unapređivanje”.
- Međutim, ne smijemo se zadovoljiti i opuštati na svom reformskom putu. Naprotiv, moramo snažnije nego ikada promovisati univerzalna prava i slobode, svjesni da samo na taj način možemo biti prepoznati kao konstruktivni evropski pratneri i više od toga - odlučni građani koji žele da unapređuju životni standard svoje zajednice i uvećavaju kvalitet života u Crnoj Gori. Današnji dan je stoga poseban sa aspekta presjeka stanja, ali svaki naredni mora biti onaj u kome će se ljudska prava širiti i ostvarivati u praksi – navodi se u Abazovićevom saopštenju dostavljnom Portalu Analitika.
On ističe da “upozorava situacija vezana za ljudska prava socijalne i ekonomske kategorije”.
- Svakako da treba potencirati sve učestalije zahtjeve radnika za ostvarivanjem svojih prava koji se manifestuju i kroz razne proteste i štrajkove glađu. Treba konstaovati i narastujući socijalni pristisak usred sve složenije ekonomske situacije u državi. Takođe, treba naglasiti da u Crnoj Gori i dalje postoje ugrožene kategorije ljudi poput pripadnika REA populacije, seksualnih manjina, a i da prava manjinskih naroda nijesu zaštićena na adekvatan način iako zakonski okvir koji postoji tako nešto propisuje – saopštio je Abazović i poručio da će Crna Gora “u narednom periodu morati posvetiti veliku pažnju i unutrašnjoj integraciji društva kao i većoj socijalnoj koheziji”.