Na sastanku je razmatrana aktuelna društveno-politička situacija i ukazano je na glavne probleme sa kojima se kao država susrećemo, a poseban akcenat je stavljen na buduću saradnju dvije grane vlasti.
Sagovornici su se saglasili da je za Crnu Goru i njen demokratski iskorak od velike važnosti to što se nakon političke krize odblokirao rad Skupštine i i što su konačno otvorena vrata političkom dijalogu. U tom smislu, i današnji, inicijalni sastanak čelnika zakonodavne i izvršne vlasti je početni korak koji treba da rezultira otvaranjem sveobuhvatnog i aktivnog dijaloga, koji će dalje značiti deblokadu institucija sistema i veći zamah u evropskim integracijama.
Konstatovano je da je potrebno vratiti značaj, položaj i ugled Skupštini, te osnažiti njenu kontrolnu i nadzornu ulogu. U tom smislu, uspješna i plodonosna saradnja Skupštine i Vlade predstavlja preduslov ozdravljenja i napretka crnogorskog društva kroz uspostavljanje i jačanje svih državnih institucija.
Vlada Crne Gore će uložiti maksimalne napore da ima uspješnu saradnju i poštovanje prema onome što je ustavna uloga Skupštine Crne Gore, a prije svega da ostane otvorena za monitoring koji zakonodavna vlast treba da vrši nad izvršnom. U tom smislu, najavljeno je da će se premijer i ministri redovno odazivati na premijerski sat i poslanička pitanja, kao i kontrolna saslušanja, ukoliko bude interesovanja poslanika, kako bi na taj način iskazali otvorenost koju 43. Vlada od samog početka prezentuje.
Na kraju je saopšteno da će biti preduzete sve potrebne aktivnosti da Skupština Crne Gore ponovo bude dom demokratije, dijaloga i uzajamnog poštovanja i razumijevanja, u kojem će predlozi i inicijative Vlade biti razmatrani sa posebnom pažnjom, a sve u cilju donošenja što boljih zakonskih rješenja koja će olakšati život građana Crne Gore.